Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Vlasy jako Sahara. Jak řešit problém suchých, třepících se a křehkých vlasů

Vlasy jako Sahara. Jak řešit problém suchých, třepících se a křehkých vlasů

2.7.2021 - redakce Babinet.cz

Možná jste ani netušili jak důležitým parametrem může být vlhkost v určování kvality vlasů. Zdravý vlas obsahuje dostatečné množství molekul vody a to jak na povrchu, tak i uvnitř. Vlhkost je to, co určuje schopnost vlasu se přizpůsobit, jeho tvarovatelnost, pružnost atd. Může však v závislosti na různých vlivech kolísat.

fotografie: Pixabay

Charakteristika suchých vlasů:

- vypadají matně, bez lesku

- na dotek jsou drsné, tvrdé a nepoddajné

- nejsou vůbec pružné a často se cuchají

- mají roztřepené konečky, lámou se a jsou velice křehké

Příčiny:

Naše vlasy mají významnou schopnost absorpce molekul vody, ale také je vydávají. Obzvláště v suchém prostředí, na slunci či při fénování se voda odparuje nejenom z povrchu vlasu, ale také i zevnitř. Tím klesá vlhkost ve vlasu a ten ztrácí pružnost a lesk. K úbytku vlhkosti a živin dochází malými trhlinkami, které vznikají na povrchu poškozených a suchých vlasů. Vlas je tak ještě více náchylnější na nová poškození. Další příčinou suchých vlasů může být nedostatečná produkce mazových žláz.

Čeho se vyvarovat:

Vedle negativních vlivů vnějšího prostředí vlasům škodí mechanické působení: nešetrné česání, styling, časté fénování, slunce, návštěva solárií, celková špatná péče či jiné chemické úpravy.

Řešení:

Strava:

Suché a křehké vlasy ocení jídlo bohaté na železo, zinek a vitamíny B a C. Tedy mořské plody, brambory a citrusové plody. Mastnější typy ryb - čerstvý tuňák, makrela či sardinky - jsou nenahraditelným zdrojem omega 3 mastných kyselin, které vyloženě prospívají zejména vlnitým a kudrnatým vlasům. Konzumace alkoholu, čaje, kávy a kouření brání dostatečnému vstřebávání minerálů.

Kosmetika:

Kvalitní přípravky jsou v péči o suché vlasy naprosto nenahraditelné. Používejte výživný šampon a intenzivní (hloubkový) kondicionér pro zajištění vlhkosti vlasů. Kdykoli je to možné, nechte vlasy přirozeně uschnout a fénujte je pouze výjimečně. Výborným pomocníkem jsou nesmývatelné hydratační kúry ve formě sprejů, olejíčků, krémů a výživných sér.

A co na závěr radí přední česká kadeřnice Petra Měchurová?

„Důležité je upravit životní styl a eliminovat stres, dostatek spánku, pestrá strava a především kvalitní vlasová kosmetika. Na suché vlasy je dobré používat speciální séra či uhlazující mléka a vlasy několikrat za den prostříkat.“

 

napsala RŘ

Zdroj: zdraviamy.czVaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz