Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Geniální kyselina citronová vyčistí konvici i žehličku. S čím vám ještě pomůže

Geniální kyselina citronová vyčistí konvici i žehličku. S čím vám ještě pomůže

6.6.2021 - redakce Babinet.cz

S kyselinou citronovou se nemusíte omezovat pouze na prostor kuchyně. Prospěšná je i vaší konvici, nebo bateriím. Čistí, leští, zbavuje usazenin, a udržuje květiny čerstvé podstatně delší dobu. Kyselina citronová je tak levným pomocníkem, se kterým jsou některé fáze úklidu hotové raz dva.

ilustrační foto: Pixabay

  • Usazeniny v konvici

Kyselina citronová si báječně poradí s usazeninami, které se časem objeví v každé konvici. Ať už jde o konvici rychlovarnou, nebo o tu na sporák. K tomu, abyste s usazeninami a vodním kamenem zatočili, musíte udělat jediné. Vsypte do konvice zhruba 50 g kyseliny citronové, zalijte vodou a přiveďte k varu. Poté směs vylijte a znovu do konvice natočte vodu. Tentokrát ji ponechte čistou a opět přiveďte k varu, abyste se zbavili případných zbytků kyseliny citronové.

  • Žehlička

Když protáhnete žehličkou vodu s příměsí kyseliny citronové, železná žehlící plocha bude nádherně čistá a lesklá. Žehličku tedy naplňte vodou, do které přidáte zhruba 25 g kyseliny citronové. Přepněte na žehlení párou a směs žehlením spotřebujte. Poté proces opakujte s čistou vodou.

  • Stříbro

Litr vody a zhruba 30 g kyseliny citronové bohatě postačí k tomu, aby stříbrné předměty byly opět jako nové. Uložte stříbro do této lázně, nechte chvíli působit a poté otřete čistým a suchým hadříkem. Stříbro se bude krásně lesknout.

  • Pračka

Pouhých 150 g kyseliny citronové stačí k tomu, aby vaše pračka byla čistá, bez zápachu a bez případného vodního kamene, nebo usazenin. Kyselinu citronovou čas od času nasypte do zásobníku místo pracího prášku, a spusťte při devadesáti stupních pračku na prázdno.

  • Vana a umyvadlo

Umyvadlo, vanu, vodovodní baterie, sprchu i záchodovou mísu lze krásně vyčistit kyselinou citronovou. 100 g kyseliny citronové rozpusťte v 250 ml teplé vody a do směsi ponořte houbu. Touto umyjte povrch, který potřebujete, nechte 5 minut působit a poté opláchněte čistou vodou. Vše bude krásně čisté.

  • Čerstvé květiny

Pár tipů, jak udržet květiny čerstvé, jsme si ukazovali již v minulosti. Kyselina citronová je další možností, jak květinám uchovat čerstvost. Přisypte do litru vody půl lžičky kyseliny citronové, promíchejte, a je to. Pro květiny je to fantastická revitalizující směs.

 

Napsala Bára Klímová

zdroj: bidista.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip