Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Ověřené rady zahrádkářů, jak se zaručeně zbavit slimáků

Ověřené rady zahrádkářů, jak se zaručeně zbavit slimáků

21.5.2021 - redakce Babinet.cz

Slimáci jsou postrachem zahrádkářů. Bez rozpaků ničí na co přijdou a žádný zaručený recept na jejich likvidaci neexistuje. Stále se tím nejefektivnějším způsobem, jak se zbavit slimáků, zdá být neúnavné vlastnoruční sbírání těchto slizkých nepřátel. Když ale vlastní píli zkombinujete se zahrádkářskými radami, šance na dlouhodobý úspěch jsou mnohem vyšší.

fotografie: PIxabay

  • Pivo

To nejobyčejnější pivo vám postačí k tomu, aby byl se slimáky amen. Slimáci nedokážou pivu odolat. Do kelímku tedy nalijte pivo a pro kelímek vytvořte díru tak hlubokou, aby z půdy vyčníval pouze okraj kelímku. Na většinu slimáků čeká stoprocentní konec v kelímku, ale najde se pár odolných jedinců, kteří se dokážou dostat z kelímku ven. I těm je však brzy život ukrácen. Pivo na slimáky totiž rozhodně nemá blahodárný vliv.

  • Drcené vaječné skořápky

Rozdrcené skořápky zabrání hlemýžďům a slimákům v přístupu k rostlinám. Jejich hladká těla si neporadí s bariérou skořápek, které mají drsný charakter. Vaječné skořápky navíc dodají rostlinám vápník a další živiny.

  • Brusný papír

Položte kousky brusného papíru kolem rostlin, které jsou slimáčí pochoutkou. Brusný papír a jeho silně abrazivní povrch, stejně jako skořápky vajec, se s hladkým tělem slimáka také nekamarádí.

  • Citrusové ovoce

Vůně citrusů je pro slimáky velmi lákavá a plazí se za ní v hojném počtu. Když se k plátkům citrusů slimáci dostanou, vy už je pak jen vysbíráte a usmrtíte.

  • Sůl

Rozsypte kolem rostlin sůl, ale rostlinám samotným se vyhýbejte. Sůl by je mohla poničit. Na slimáky je ale sůl perfektní. Tělo slimáka, které přijde do kontaktu se solí, začne téměř vysychat a slimák zanedlouho umírá.

  • Káva

Babské rady doporučují i kávovou sedlinu. Slimáci nemají kávu v lásce a měla by je odpuzovat. Káva je navíc pro rostliny dokonalým hnojivem a zdrojem některých živin.

  • Indičtí běžci

Tento druh kachen si mnozí nemohou vynachválit, pokud jde o boj se slimáky. Sezobnou je, a máte klid.

 

Napsala Bára Klímová

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

miras
23.5.2021 11:14

To asi psal Standa Blábol, recept na jejich likvidaci existuje a je docela snadný a jmenuje se hlístice. Osobně vyzkoušeno a mohu jen doporučit.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip