Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Proč mají reality show tak vysokou sledovanost? Lidská touha šmírovat soukromý život druhých je prastará

Proč mají reality show tak vysokou sledovanost? Lidská touha šmírovat soukromý život druhých je prastará

11.4.2021 - redakce Babinet.cz

Světová obliba reality show poukazuje na fakt, že lidé nejen rádi šmírují druhé klíčovou dírkou, ale že hodně lidí také baví sledovat hysterické scény, hádky a samozřejmě intimní scény v přímém přenosu.

fotografie: Pixabay

Ale proč ostatní lidé tolik touží sledovat hysterické scény a vulgární agresivní hádky?

Je snad touha člověka po konfliktu a hysterii větší než touha po klidu a spokojenosti?  Nebo hltání těchto scén vychází z potřeby poskytovat alibi své vlastní hysterii a agresivitě? Medializace tohoto chování pak slouží jako obhajoba:“ Oni se chovají jako já, tak je to zcela normální.“  Anebo se divák raduje z pocitu, já jsem lepší:“No podívej mámo, co je to za blbečky“.

Motivace sledování těchto pořadů se skrývá v nejtajnějším koutku lidské duše, protože ji lidé často zdůvodňují blafující frází: “Zajímá mě to z psychologický hlediska, jejich myšlenkový pochody“.

Jenomže kvůli sledování myšlenkových pochodů hysterek a agresivních kohoutů s fekálním slovníkem nemusí divák sledovat reality show. Média tisková a televizní denně zásobují diváka i čtenáře dostatečným množstvím hysterického, agresivního a psychopatického chování.

A pozorný čtenář i divák zajisté zaznamenal, že tyto projevy chování jsou tak zoufale stejné, že reality show je už jenom 1000 x ohraná kopie. Tak proč se na ně dívat stále dokola?

Lidská touha šmírovat soukromý život druhých je prastará

Lidská touha pozorovat soukromý a intimní život druhých, jak kdo jí, spí, sprchuje se, vyměšuje... dosáhla díky reality show technického pokroku. Ulehčila práci pavlačovým drbnám, které dříve musely pracně shánět drby odposlechem za dveřmi. Dnes jim televize přinese námět na pavlačovou diskuzi přímo do jejich obýváků.

S fenoménem reality show však dochází k paradoxu, že kapitalismus hájící soukromí občanů jako posvátné tabu, vlastně show byznysovými nástroji likviduje soukromí život lidí. Jakoby se vracel ke kolektivnímu soužití socialistického ideálu - všichni jsme jedna velká rodina.

Kam až zajde byznys ve snaze vydělat na lidské touze šmírování?

Možná se jednou budou instalovat kamery rovnou do všech domácností, jejichž obyvatelé touží po exhibování a ti co touží po šmírování, je budou moci sledovat v televizi v přímém přenosu. A samozřejmě i na internetu stejně jako zvířátka v Zoo.

napsala Hana Formánková R.I.P.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz