Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Chůze zlepšuje spánek, paměť i kreativitu. Chodit pěšky se vyplatí

Chůze zlepšuje spánek, paměť i kreativitu. Chodit pěšky se vyplatí

23.3.2021 - redakce Babinet.cz

Chůze je vhodnou pohybovou aktivitou pro všechny osoby, které se chtějí hýbat, a to i v případech, kdy chtějí nebo potřebují šetřit svoje klouby či mají problémy se zády. Chůze zároveň pomůže pročistit mysl, utužit kondici, zrychlit metabolismus a dodat mozku potřebnou dávku kyslíku.

fotografie: Freepik

O jejích pozitivních účincích netřeba debatovat. Přiznejme si ale upřímně, kolik hodin denně chodíme pěšky a kolik prosedíme? Pokud patříme k těm, kteří trpí současným „syndromem nestíhání“, do práce jezdí autem a večer tráví díváním do mobilu, je nejvyšší čas na změnu. Sedavým způsobem života si zbytečně zvyšujeme riziko srdečně-cévních onemocnění, cukrovky, vysoké hladiny cholesterolu, a dokonce i rychlejšího stárnutí buněk. Zařadit proto mezi denní aktivity každý den 30minutovou procházku na čerstvém vzduchu se jednoznačně vyplatí.

Chůze je navíc přirozenou aktivitou, při které je bez problému možné začít praktikovat i speciální relaxační cvičení. Stačí se jen soustředit na vlastní dýchání. Právě soustředěním se na dýchání a uvědomováním si postoje svého těla při chůzi si trénujeme svoje sebeuvědomování, tedy takzvanou bdělou pozornost. Postupně se tak v osobním a pracovním životě stáváme více soustředěnými, dokážeme lépe zvládat stres i nepříjemné stavy jako jsou deprese, úzkost či hněv a zlepšuje se nám spánek. Možná to zní až neuvěřitelně, ale skutečně to funguje, potvrzují nejen psychologové.

Nejen vhodná strava a dostatečný přísun vitamínů jsou totiž důležité pro zlepšení celkové kondice a pro lepší zvládání stresových situací. I třeba zdánlivě nesouvisející věc jako je kvalita spánku má vliv na úroveň fyzické energie, duševní pohodu a schopnost koncentrace v průběhu dne.

Když není čas a možnost cvičit, choďte

Říká se, že buď má člověk výmluvy nebo výsledky. Času máme všichni stejně, 24 hodin denně a využíváme jej dle našich priorit. A jednou z nich by měla být i pohybová aktivita, která je ve skutečnosti důležitější, než si můžeme myslet. Pohyb totiž podporuje metabolismus, pomáhá udržovat štíhlou linii, a navíc se nám v těle při sportu uvolňují endorfiny, díky kterým se cítíme šťastnější. Sport ale napomáhá i naší imunitě, snižuje krevní tlak, zvyšuje sebevědomí a zlepšuje zmíněný spánek. A pokud právě nepatříte k těm, kteří mají každy den čas na sportovní aktivitu, zkuste začít postupně, například nejprve s chůzí.

Názor odborníka

Klinická výživová poradkyně MUDr. Zuzana Kala Grofová vysvětluje, že i přesto, že si největší počet pacientů stěžuje na nadváhu, neradi mění svůj zažitý životný styl. „Dostatek pohybu, střídmá a kvalitní strava, klidný spánek, pozitivní přístup či dobré vztahy působí téměř magicky. Výživa dokáže ovlivnit 40 % až 80 % zdravotního stavu,“ dodává MUDr. Zuzana Kala Grofová.


Zdroj: Poliklinika Pardubice

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip