Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jste závislí na nikotinu? Seznamte se s jídelníčkem, který vás závislosti zbaví

Jste závislí na nikotinu? Seznamte se s jídelníčkem, který vás závislosti zbaví

17.3.2021 - redakce Babinet.cz

Jak všichni víme, závislosti na nikotinu podlehlo a stále podléhá spousta z nás. Podle vědců je prý snadnější vyléčit člověka ze závislosti na kokainu než ho odnaučit kouřit. Takže se dá říci, že závislost na nikotinu je v podstatě vážná choroba, což si ale nikdo z nás vlastně neuvědomuje.

fotografie: Pixabay

Tabákový kouř obsahuje asi 4 tisíce chemických sloučenin, včetně rakovinotvorných látek a způsobuje nejen psychickou, ale i fyzickou závislost.

Působení nikotinu: stahuje cévy, zrychluje činnost srdce, zvyšuje krevní tlak, je hlavním rizikovým faktorem srdečních a plicních chorob, podporuje vznik rakoviny plic, rtů, jazyka, jícnu, hrtanu, slinivky a dalších důležitých orgánů.

Podle statistiky jeden z dvanácti mladistvých je už tak závislým kuřákem, že sáhne po cigaretě hned co se probudí. A to už jsou docela varovná zjištění.

V prvním období zanechání kouření se dostaví únava, podrážděnost, velká chuť k jídlu, nervozita,..atd. Tyto potíže je třeba překonat. Já vím, asi si říkáte, že to nikdy nezvládnete, ale zkuste to, chcete přece posílit vaše zdraví.

V období přestávání se doporučuje jíst zásadité potraviny, které pomáhají odnaučit kouřit. Zásaditá strava umožňuje vylučovat nikotin z těla pomaleji, a tím tedy nedochází k tak silným abstinenčním příznakům.

Doporučují se: potraviny bohaté na vitamin E (pšeničné klíčky, rostlinné tuky, ořechy, mandle, sója, slunečnicová semena, obilná zrna, vejce, mléko a mléčné výrobky), zásaditá jídla (zelenina, ovoce, klíčky luštěnin, mléko), potraviny s vysokým obsahem beta-karotenu (tmavě zelená a tmavě oranžová zelenina, brambory, mrkev, sušené meruňky, špenát, dýně), citrusové plody, hroznové víno, brokolice, rajčata a ryby.

Je třeba omezit: tučná a těžce stravitelná jídla, drobné chuťovky, alkohol a sůl.

Mnozí z nás jistě ocení, že tato strava je mnohem lepším řešením, než obvyklé náhražky, jako je například čokoláda. Na rozdíl od ní vám více zeleniny, ovoce a méně tučných jídel zároveň pomůže snížit váhu, takže můžete vyřešit dva problémy zároveň. Do toho, začněte hned.

 

zdroj: VFN Praha a 1. LF UK

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip