Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak se jednoduše a levně zbavit plevele mezi dlaždicemi

Jak se jednoduše a levně zbavit plevele mezi dlaždicemi

15.3.2021 - redakce Babinet.cz

Boj s plevelem je věčný. Na chvíli se ho zbavíte, ale za nějakou dobu se objeví zase. Rad, jak se protivného plevele zbavit, existuje nepřeberné množství. Mají své zastánce, ale také zaryté odpůrce. Co vyhovuje jednomu, v žádném případě neschvaluje někdo jiný.

fotografie: Pixabay

Například sůl, ocet, i jedlá soda jsou věčným předmětem sporů. Jde však o složky, které v radách skutečně najdete nejčastěji. Objevíte je koneckonců i v dnešním článku. To ale neznamená, že je používání těchto látek bez rizika. Někteří zahrádkáři by vám pořádně vyčinili, kdybyste před nimi zmínili například ocet. Není sice tolik agresivní, jako některá kupovaná chemie, ale zakyselení půdy je zřejmě nevyhnutelné. Taktéž slanou vodu někdo opěvuje, a někdo jiný při zmínce tohoto údajného ničitele půdy i dlažby, padá do mdlob. Na druhou stranu ti, kteří tyto směsky používají jen a pouze na chodník, si je nemohou vynachválit.

Pokud tedy nejste majiteli zahrádky a nehrozí vám tak, že byste případně opravdu poničili okolní rostliny, nebo znehodnotili okolní půdu, vyzkoušejte na plevel některé z babských rad. Mějte však na paměti, že nejúčinnější, nejšetrnější, i nejekologičtější vždy bude vlastní úsilí. Ani sto babských rad zřejmě nikdy nebude mít tak dlouhodobý účinek, jako když nazdvihnete dlaždice, kleknete na čtyři, a plevel jednou za čas pečlivě vytrháte i s kořeny.

  • Ocet, sůl a tekuté mýdlo

Na tuto směs si připravíme zhruba šest set mililitrů teplé vody, lžíci soli, dvě stě mililitrů octa a lžíci tekutého mýdla. Vše důkladně promícháme, aby se složky propojily, a aplikujeme na plevel, který se mezi dlažebními kostkami opakovaně objevuje. Na plevel můžete přípravek nanášet pomocí postřikovací lahve, nebo konví. Necháte tři hodiny působit, a poté suchý plevel vymetete koštětem.

  • Sůl a horká voda

Co se týče množství kuchyňské soli, babské rady radí rozmíchat v šesti litrech vody zhruba kilo. Množství soli si však můžete zcela uzpůsobit dle vlastní potřeby, a také podle toho, kolik plevele vás skutečně trápí. Horkou vodu se solí jednoduše nalijete na místa, ve kterých se plevel nachází. Opět můžete použít postřikovací lahev, nebo konev. Při přípravě solného roztoku však nesypte sůl do vroucí vody najednou, ale po částech.

  • Voda z brambor

Až si někdy budete k obědu vařit brambory ve slané vodě, tekutiny se rozhodně nezbavujte. Babské rady tvrdí, že voda, která obsahuje škrob a navíc sůl, si s plevelem poradí. Horkou vodu tedy nalijte na plevel, a sledujte výsledek.

  • Čistý líh

Některé lidové tipy hovoří o lihu. Opět jen v případě, že nemluvíme o plevelu v zahrádce. Stejně tak doporučují použít na plevel směs alkoholu, vody a tekutého gelu na praní. Tyto směsky by si s plevelem také měly účinně poradit.

  • Jedlá soda

Zastánci jedlé sody ji na plevel sypou přímo, nebo radí smíchat jedlou sodu s vodou v poměru jedna ku jedné.

Tipy závěrem

  • Když se zbavujete plevele jakoukoliv alternativní metodou, vždy si dejte pozor na počasí. Je například nesmysl aplikovat směsi na plevel v období dešťů. Počkejte si na teplé, slunné počasí a na dobu, kdy déšť nehrozí
  • Pokud se rozhodnete používat horkou vodu, mějte nejdřív pod kontrolou dlaždice. Pokud jsou na nich velké pukliny a praskliny, nemusely by působení horké vody vydržet

 

napsala Bára Klímová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip