Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Vyvracíme dezinformace o covid-19: očkování a plodnost

Vyvracíme dezinformace o covid-19: očkování a plodnost

9.3.2021 - redakce Babinet.cz

Očkování proti covid-19 je terčem usilovné dezinformační kampaně. Cílem dezinformátorů je záměrná manipulace se čtenáři s vidinou vlastního prospěchu. Tím může být prodej „zázračných“ prostředků k ochraně před koronavirem, radost z úspěchu úmyslně rozšiřovaných lží nebo snaha o podrytí důvěry v demokracii. Společně s odborníky vám pomůžeme se v záplavě dezinformací vyznat.

fotografie: Freepik

OČKOVÁNÍ PROTI COVID-19 A PLODNOST

Jednou z posledních poplašných informací o vakcínách proti covid-19 je ta, která dává vakcíny do souvislosti s neplodností. Podkladem pro tuto informaci je tvrzení, že vakcíny obsahují mimo jiné i genetickou informaci vedoucí k tvorbě proteinu, který se jmenuje syncytin-1, případně tvrzení, že protilátky navozené očkováním jsou namířeny proti proteinu syncytin-1 (proteinu nutného pro tvorbu placenty). Informace virálně se šířící hlavně mezi odpůrci očkování pokračuje hypotézou, že vzniknou-li po očkování protilátky proti proteinu syncitin-1, tento protein nebude aktivní, placenta nebude funkční a výsledkem bude neplodnost.

Skutečnost je ale jiná. Je pravda, že tzv. „spike“ protein, který je na povrchu viru SARS-CoV-2 a jehož genetickou informaci dostupné vakcíny obsahují, je v některých částech totožný se syncytinem-1. To ale není mezi bílkovinami vzácné a už vůbec to neznamená, že bílkoviny jsou stejné či velmi podobné. Lze to připodobnit k situaci, kdy máme dvě auta se dvěma registračními značkami, např. 2EF1234 a 2EF3456. Přestože značky jsou podobné (a mají dokonce 4 stejné znaky, z toho 3 na stejném místě), nikdo asi nebude tvrdit, že jde o stejný vůz. Stejně „podobnost“ mezi „spike“ proteinem a syncytinem-1 není dostatečná k tomu, aby vznikla tzv. zkřížená imunitní reakce, tedy stav, kdy imunitní reakce vyvolaná očkováním proti SARS-CoV-2 napadne také syncytin-1.

Samozřejmě mohou pochybovači poukazovat na to, že vývoj vakcín proběhl rychle, musíme čekat na další data apod. V tomto případě však existuje  argument, který je založen na zkušenosti milionů lidí. I virus, který nás bohužel stále infikuje, má na svém povrchu „spike“ protein, který se podobá syncytinu-1. Kdyby obavy týkající se neplodnosti po očkování byly opodstatněné, určitě by se u infikovaných jedinců objevila imunitní reakce nejenom proti viru (a jeho „spike“ proteinu), ale také proti syncytinu-1, což by mohlo vést k poruchám plodnosti. Poruchy plodnosti po infekci SARS-CoV-2 však nebyly zaznamenány. Není důvod se domnívat, že imunitní odpověď proti „spike“ proteinu navozená virovou infekcí se liší od imunitní odpovědi navozené vakcínou, proto lze obavu z neplodnosti po vakcinaci uzavřít jako neopodstatněnou.

KOMENTÁŘ ODBORNÍKA

MGR. IRENA STOROVÁ, MHA

ŘEDITELKA

STÁTNÍ ÚSTAV PRO KONTROLU LÉČIV

Mohu jen doplnit, že u žádné z vakcín ani studie reprodukční toxicity nenaznačují přímé ani nepřímé škodlivé účinky na těhotenství, vývoj embrya/plodu, porod nebo vývoj po narození a ani dosavadní zkušenosti z používání vakcín nenasvědčují riziku pro plodnost.

ZDROJE

-          Abbas AK, Lichtman AH, Pillai S. Cellular and Molecular Immunology. 8th Ed., Philadelphia, Elsevier 2015, 535 s.

-          Goodman B. Why COVID Vaccines are Falsely Linked to Infertility. WebMD, Jan 12, 2021, https://www.webmd.com/vaccines/covid-19-vaccine/news/20210112/why-covid-vaccines-are-falsely-linked-to-infertility

-          Russell T. New Study Seeks to Confirm That COVID-19 Vaccine Does Not Affect Male Fertility. verywellfamiliy, Jan 20, 2021, https://www.verywellfamily.com/can-the-covid-19-vaccine-impact-male-sperm-quality-5095897

-          Shapiro N. The Covid-1 Vaccine Des Not Cause Infertility. Here’s Why People Think It Does. Forbes, Dec 27, 2020, https://www.forbes.com/sites/ninashapiro/2021/12/27/the-covid-19-vaccine-does-not-cause-infertility-heres-why-people-think-it-does/?sh=7d57139268f5

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip