Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Několik rad, bez kterých se trávník na jaře neobejde

Několik rad, bez kterých se trávník na jaře neobejde

4.3.2021 - redakce Babinet.cz

O každou rostlinku na zahradě se musíme dobře a poctivě starat. Ani trávník není výjimkou. I on potřebuje tu nejlepší péči. Jak se tedy nejlépe postarat o to, aby trávník na vaší zahrádce zůstal krásný? Dneska si řekneme, co mu na jaře svědčí.

fotografie: Freepik

Co pro trávník můžete udělat nyní, na jaře? Vzhledem k tomu, že půda na většině místo Česka rozhodně není zmrzlá, můžeme se hned vrhnout na úklid zatravněných ploch. Nejprve začněte hrabáním listí. Odstraňte všechny větve, kameny a trávu také posejte zhruba do výšky 4 centimetry, pokud je tedy sama o sobě delší. Posekanou trávu nenechávejte ležet. Mohla by se začít zakyselovat půdu a potom by hrozilo, že místo trávníku budete mít velké mechové plochy.

Je zamokřený?

Pokud je zamokřený, tak nám bude trávník žloutnout či hnědnout. V tomto případě je potřeba plochu propíchat a zasypat křemičitým pískem. Tímto úkonem se změní množství vody, kterou plocha obsahuje.

Samozřejmě nesmíme zapomenout také na hnojení. Fajn je některé kombinované hnojivo nebo ledek vápenatý. Vápencem pak lze také upravit kyselost půdy. To si ale schovejte až na jinou dobu, nikdy nehnojíme a nevápníme najednou, mohlo by to vést k chemické reakci, o kterou nestojíme.

Místa bez trávy…

Pokud se v trávníku objevují holiny, tak je teď ideální doba znovu je osívat. Kupujte kvalitní osivo a aplikujte ho klidně dvakrát, semínka mají v oblibě ptáci. Pokud nic neporoste, tak je s určitostí vyzobali.

Zakládání nového trávníku

Na místě, kde chceme tnový trávník musíme nejprve řádně prokypřit zeminu. To je nutné udělat alespoň do hloubky dvaceti centimetrů. Vše zryjeme a pak hroudy pěkně hráběmi rozbijeme. Existuje na to i speciální stroj, ten ale asi jen tak doma mít nebudete, případně bude problém si jej vypůjčit, zvláště v dnešní covidové době. Přesto se můžete pokusit někde vertikulátor sehnat. Jinak, tento stroj využije i pro provzdušnění staršího trávníku.

Vybrat plevel

Jakmile budeme mít provzdušněno a prokypřeno, tak vyndejte všechen plevel, který v trávníku mít nechcete. Pak vezměte hrábě a zeminu uhrabejte. Jakmile bude uhrabaná, je na řadě výsev.

Travní osivo vs. louka

Celý terén srovnejte, ať je pěkně bez hrbolků. Vezměte si k tomu hrábě, chcete-li třeba i vodováhu, ať je to pěkně rovné.

Pak vezměte osivo a to rovnoměrně rozhazujte po povrchu. Travní osivo zakoupíte v každém hobby marketu nebo i v e-shopech. Druhou variantou pak je medonosná louka nebo jiná květinová louka. Postup výsevu je stejný. Jen musíte vědět, odkud fouká. Po odkvětu by totiž všechna semínka mohl vítr roznést po záhonech. Květinovou louku tesy vysévejte na závětrnou stranu. Ideální doba výsevu? Ta je právě teď, dokud je vlhko, na jaře bude vládnout sucho a vítr, to by nám osivo neklíčilo.

Zavlažovat začněte, až nebude takové mokro. Jarní dny jsou přeci jen trochu uplakané a mokřejší. Takže zálivku prostě zatím neprovádějte. Sledujte jak na tom váš pažit je a přizpůsobte se tomu.

Napsala Zuzana Zelenková

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz