Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Salát pomůže při dietě, detoxu i depresi. Jak ho vypěstovat, ať brzy sklízíme vlastní úrodu

Salát pomůže při dietě, detoxu i depresi. Jak ho vypěstovat, ať brzy sklízíme vlastní úrodu

27.2.2021 - redakce Babinet.cz

Salát je plný vody a vlákniny a dělá dobře střevům, kdy odvádí škodlivé látky a čistí je. Zároveň dodává, jako veškerá zelená zelenina, tolik důležité železo. Kupodivu, a to je by asi málo kdo řekl, salát je dobrý také při boji s depresemi. A navíc si ho poměrně snadno vypěstujete sami.

fotografie: Freepik

Pokud chcete mít dobrý salátek co nejdříve, pak je k tomu ideální čas. Salát je relativně nenáročný a postačí mu i malý životní prostor. Bude to ale chtít přihnojování a také dostatek vláhy. Salát si můžete vysévat už nyní.

Do truhlíku

Stačí vám k tomu prostorný truhlík. V tom je tak 15 až 20 centimetrů hlíny. Takže do truhlíku dejte zeminu a pak do prostředka udělejte drážku. Do ní řídce nasejte semínka. Poté truhlík přetáhněte fresh folií a dejte k oknu, aby na truhlík svítil dostatek slunečního světla.

První lístečky vykouknou celkem rychle. Myslete na to, že po výsevu musí být truhlík na opravdu světlém místě, aby se vám rostlinky netáhly za světlem. Kdyby se za ním měly táhnout, tak je to průšvih. V takovém případě totiž jsou pak saláty slabé a nepůjdou přesazovat.

I na balkoně

Salát vám poroste i na balkoně. Stačí k tomu prostorné květníky. Takže. jakmile salát vyleze ze země, sundáváme fresh folii. Poté jen pravidelně zaléváme a čekáme, až rostlinky zesílí a budou mít alespoň druhé a třetí lístky.

Jakmile k tomu dojde, tak sazeničky sázíme na místo určení. Fajn je polostín, rozhodně je nedáváme na přímé slunce, rychle by se vytáhly za světlem a vykvetly. Půdu, do níž salát sázíme, bychom měli trochu prohnojit. Pravidelná zálivka je důležitá. Zaléváme obden. Salát poroste na záhoně, ve foliovníku, v pařníku a na balkoně či za oknem – pokud nemáte okna na sever.

Proti depresi

Salát je dobrý při redukčních dietách a očistných kůrách, ale také pomáhá rychle usnout a tvrdě spát, zmírňuje stres a napětí. Tato potravina obsahuje tzv. karbohydráty (uhlovodíky), které zvyšují hladinu serotoninu v mozku. Serotonin navozuje pocit pohody a klidu.

Začněte ho tedy pěstovat a za pár týdnů budete mít vlastní!

 

napsala Zuzana Zelenková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Hedvika22
15.3.2021 17:46

já dělám pravidelně jarní detoxy. Letos zkouším reduxil, má přírodní složení a podoruje hubnutí. Což mi teď vůbec nevadí dát dolů nějaké to kilčo. Fakt by mi to prospělo, tak doufám, že mi to pomůže

Ludmilka3687
24.6.2021 10:11

Taky se snažím kila shodit podpůrnými produkty. O reduxilu píšou na hodně diskuzích, nejspíše to bude dobrý. Stojí asi za vyzkoušení.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip