Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Říká se mu čistič plic a pomůže i s kuřáckým kašlem. Výběr ingrediencí v tomto sirupu funguje

Říká se mu čistič plic a pomůže i s kuřáckým kašlem. Výběr ingrediencí v tomto sirupu funguje

4.2.2021 - redakce Babinet.cz

Tak, jako jsou v módě některé kousky oblečení, styly bydlení, nebo barvy, tak stejně jsou sezónní hity, co se babských rad a lidových léčiv týče. Vždy se něco těší obrovské popularitě, pak se den se dnem sejde a na babský lektvar se zase na nějaký čas zapomene. To však neplatí pro sirup, o kterém bude řeč. Ten z módy nikdy nevyšel a nedají na něj dopustit ani jedinci, kteří se jinak babským povídačkám vyhýbají obloukem. Proč se mu tedy říká čistič plic a čím je tak jedinečný?

Chutný a zdravý

Když se podíváme na jednotlivé složky sirupu, máme ihned jasno. Super léčivý zázrak přírody se skládá ze samých zdraví prospěšných prvků, které bychom rozhodně neměli zatracovat. A když se všechny tyto suroviny spojí, vpravíme do sebe s jedinou lžičkou elixír zdraví a životní svěžesti.

Na první pohled se vám možná bude zdát, že jde o netypické složení, které spolu absolutně nemůže fungovat. Opak je však pravdou. V případě tohoto sirupu spolu skvěle hrají nejen zdravotní benefity, ale také chutě. Určitě se nad směsicí nebudete ošklíbat. Uvidíte, že vám spíše zachutná. A až na sobě zpozorujete první účinky, do sirupu se přímo bláznivě zamilujete.

Netradiční spojení

A nyní se dostáváme k samotnému složení tohoto super zdravého sirupu, který, nejen dle babských rad, pomáhá se spoustou neduhů způsobem tak efektivním, že první účinky poznáte už po pár dnech. Z čeho se tedy sirup skládá?

Zázvor

Zázvor bychom měli mít doma víceméně pořád. Jeho řízná chuť, která pomáhá od nevolností různého charakteru, se totiž báječně hodí i na vaření. Ochutnali jste už někdy kuře, či rybu na zázvoru? Pokud ne, tuto pochoutku musíte vyzkoušet. Jídlo, při jehož přípravě používáme zázvor, je povětšinou opravdu famózním zážitkem.

Když se na zázvor podíváme optikou zdraví, dostaneme spoustu přínosů. Například působí příznivě na imunitu a preventivně působí proti chřipce a nachlazení. Pokud nás chřipka přece jen skolí, zázvor úžasně pomáhá na kašel a vykašlávání. Pomáhá také od pocitu nanicovatosti, který chřipku a nachlazení často provází.

Cibule

Je li řeč o cibuli, asi není domácnost, ve které by se s touto královnou kuchyně nepracovalo. Jaké jsou ale její zdravotní účinky? Ohromné. Cibule působí jako přírodní antibiotikum a dokáže ničit různé bakterie. Blahodárně působí na cévy, čistí krev a rovněž silně působí proti kašli. Taktéž snižuje krevní tlak a celkově povzbuzuje tělo i imunitu.

Kurkuma

Antivirová a antibakteriální kurkuma se hodně používá v asijské kuchyni, ale ani u nás není neznámá. Seznam jejich pozitivních dopadů na lidské zdraví je stejně dlouhý, jako v případě cibule i zázvoru. Kurkuma například krásně prokrvuje organismus, působí proti krevním sraženinám, tlumí bolest v krku a usnadňuje vykašlávání, bojuje proti artritidě a pomáhá při léčbě nádorových onemocnění.

Med

A konečnou hvězdou sirupu je med. Ten není pouze příjemným sladidlem, ale taktéž léčivým darem přírody. Zrekapitulujme si jeho zdravotní přínosy, jako je posílení imunitního systému, podpora správné činnosti některých orgánů, dezinfekční účinky a regulace krevního tlaku. Na co nesmíme zapomenout, je opět a znovu a příznivý vliv na hleny a vykašlávání.

Příprava sirupu

Nyní, když už víme, že všechny složky skvěle působí na čištění organismu a pomáhají vykašlávat, není přezdívka sirupu již tolik nepochopitelná. Jak si tedy takový čistič plic připravíte?

Potřebujete:

 • malý kousek zázvoru
 • 400 g nakrájené cibule
 • 2 lžičky kurkumy
 • litr vody
 • med podle chuti

Při přípravě postupujte takto:

 • vodu přiveďte k varu
 • když dosáhne varu, přidejte do ní nastrouhaný zázvor, kurkumu a nahrubo nakrájenou cibuli
 • směs prováříme zhruba deset minut
 • následně odstavíme z plamene, scedíme a necháme vychladnout
 • do vlažnějšího nápoje nakonec přidáme med
 • uzavřeme si sirup do skleničky a skladujeme v lednici
 • někdo užívá samotný sirup ráno, v poledne a večer po jedné polévkové lžíci a někdo si jej přidává do čaje

 

napsala Bára Klímová

iluistrační foto: joybynature.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz