Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Krize v manželství po 10 letech? Naučte se děkovat

Krize v manželství po 10 letech? Naučte se děkovat

4.2.2021 - redakce Babinet.cz

Jestli vám neklape vztah, možná je na čase přehodnotit, jestli umíte doopravdy ocenit všechno, co v něm máte. Experti zjistili, že právě manželé, kterým to klape i po deseti a více letech, mají jednu příjemnou vlastnost. Umí vůči sobě být tolerantní, vděční a ohleduplní. K tomu patří i schopnost děkovat.

Děkuju za to, že jsi

Manželé, kteří jsou ve vztahu doopravdy spokojení, oplývají schopností vyjádřit vděk za existenci toho druhého. Děkují si upřímně za každý okamžik, který s tím druhým mohou prožít, mají vůči druhému respekt. Slova „děkuji“ pro ně nejsou žádnou prázdnou frází, ale opravdovým vyjádřením pocitů.

A právě naučit se děkovat je podle expertů na vztahy opravdu užitečné, jakékoliv manželství pak totiž může být spokojené. Tato slova mají totiž pro druhého podvědomě hluboký význam. Pomůže i cvičení, kdy si spolu manželé sednou a každý z nich si sepíše všechno, za co je svému protějšku vděčný. Pak se jeden druhému podívají do očí a opravdu si za to poděkují.

Stačí tak málo…

„Když manželé prožívají negativní stres a těžkosti v jiných aspektech života, vděčnost ve vztahu může podporovat pozitivní výsledek manželství,“ říká k tomu doktor Allen Barton z University of Georgia, který se zabývá lidským rozvojem. Schopnost děkovat se projevuje pak také v tom, že pak partneři dokáží lépe a efektivně argumentovat při neshodách. Důležité je vědět, že i když s druhým nesouhlasíme, vážíme si jeho názoru a snažíme se najít společnou řeč.

To je ostatně častým důvodem neshod. Jeden něco chce, ale druhý se tomu vyhýbá nebo to odmítá. Právě vděčnost umí takový typ hádky přerušit. „Všechny páry se někdy na něčem neshodnou a hádají se. A když jsou páry zrovna ve stresu, pak se hádají častěji. Co odlišuje manželství, která trvají, od těch, která brzy končí, není to, že se hádají méně často. Rozdíl spočívá v tom, jak se hádají a jak se chovají jeden k druhému v každodenní komunikaci,“ dodává k tomu profesor Ted Futris z Georgia University.

 

Napsala ŠT

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz