Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Jak dobře zapůsobit na první schůzce, či pohovoru. Vsaďte na řeč těla

Jak dobře zapůsobit na první schůzce, či pohovoru. Vsaďte na řeč těla

2.2.2021 - redakce Babinet.cz

Je zvláštní, že zatímco při osobním setkání s přáteli se chováme přirozeně, na důležitém pracovním pohovoru můžeme doslova „ztuhnout“. To pak působí samozřejmě nesympaticky a personalista se poohlédne po někom jiném.

Co nejvíc ovlivňuje to, jak zapůsobíme na druhé? Je to hlavně aktuální pocit, který ze sebe v tu chvíli máme. Víte, že nezáleží vůbec na tom, co v tu chvíli na prvním rande, nebo na pracovní schůzce řeknete? Na 90 procent lidí se zaměřuje hlavně na to, jak na ně působíte, co máte na sobě, jestli a jak moc používáte gestikulaci, jak pevně stisknete ruku nebo kam se celou dobu díváte. A samozřejmě dobře poznají také to, jestli máte velké sebevědomí – to je také velmi důležitým faktorem při výběru nového pracovníka, stejně tak sympatie k němu.

Z výzkumu vyplývá, které aktivity nejvíc personalisty odrazují. Je to zejména: chybějící oční kontakt, slabý stisk ruky; že se neusmějete, překřížíte paže na hrudníku, hrajete si s něčím na stole, neustále se dotýkáte obličeje, vrtíte se na židli, špatně držíte tělo. Jen menšinu odradí přehnaná gestikulace rukama nebo to, že je stisk ruky příliš silný. Takže tady platí: čím silnější stisk ruky, tím lépe.

Naopak mezi věci, které personalisty přimějí k tomu, aby kandidáta přijali, patří následující: máte dobrý smysl pro humor, jste členem profesní komunity, jste dobře oblečený/á, zajímáte se o aktuální společenské a kulturní dění, zajímají vás sociální média, domluvíte se dvěma a více jazyky, jste v dobré fyzické kondici.

Co tedy můžete udělat lépe?

Stisk ruky

Měl by být krátký a pevný. Leklá ryba nikoho neohromí, ale zase nesmíte ruku drtit. Není ani dobré držet ruku příliš dlouho. Při krátkém a pevném stisku ruky se nezapomeňte člověku, kterému ruku držíte, podívat do očí.

Oční kontakt

Když oční kontakt chybí, může si to druhá strana vyložit jako nezdvořilost. Jestli je vám nepříjemný, tak je dobré si to natrénovat. Můžete se dívat chvilku mimo personalistu, ale vždy po pár sekundách byste mu oční kontakt věnovat měli. Není dobré upřeně zírat, ale ani se mu vyhýbat.

Co s rukama

Komplikovanou otázkou může být, co dělat s rukama. Když je překřížíte na prsou, ukážete obranný postoj – to tedy nedělejte. Pokud jednu ruku položíte na stůl směrem k personalistovi, ukážete tím zájem. Rozhodně nazavírejte ruce v pěst ani neukazujte prstem, či perem na personalistu – to může působit agresivně. Vyvarujte se pohráváním si s vlasy nebo něčím na stole ani nebubnujte prsty o stůl.

 

Napsala ŠT

foto: pixabay.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz