Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Chystáte se letos zakládát zahradu? Její rozvržení se nesmí podcenit

Chystáte se letos zakládát zahradu? Její rozvržení se nesmí podcenit

26.1.2021 - redakce Babinet.cz

Plánování zahrady není nic snadného. Její rozvržení by mělo být uděláno pokud možno precizně a ne nahodile. Dobře si promyslete, jaká by měla vaše zahrada být a co od ní konkrétně očekáváte.

To, že máte v hlavě nějakou představu je hezké, ale v případě, že zrovna nejste zahradní architekti, může vaše zahrádka vypadat jako paskvil. Jak tedy docílít toho, abyste se v ní pak cítili dobře? Chce to řídit se několika zásadami.

Plánování

Pozemek si nejprve precizně rozvrhněte. Zmapujte si ho a seznamte se také s přilehlým okolím. Vytiskněte si plánek a do toho kreslete a pište, co kam umístit.

Nový pozemek

Pokud jste na úplně novém pozemku, tak máte nespornou výhodu, že můžete začít opravdu od píky. Pokud jste totiž po někom „zdědili“ zahradu, na které už jsou nějakým způsobem zasázené keře, stromy a další vytrvalé rostliny, budete to měnit jen stěží.

Vždy je potřeba zohlednit zdroj vody a vylepšit také kvalitu půdy. Můžete si také nechat navézt ornici a krom toho i hnůj, ideálně koňský nebo kravský. Dále si určete místo pro odpočinek - terasu, na níž bude stát třeba gril, lavička a stolek.

Pokud máte děti, určitě nesmíte zapomenout na prostor pro ně. Oblíbená je houpačka nebo trampolína. Dávejte pozor, ať v okolí nejsou žádné předměty, na které by potomci mohli spadnout a ublížit si.

Kompost

Dobře také volte místo pro kompost, to by mělo být někde v odlehlejší části zahrady, kde nebude něco hyzdit. Navíc kompost může také trochu zapáchat, takže lepší bude, aby byl co nejdál od domu, ale zároveň aby také nevadil sousedům.

Pozor na světové strany

Pokud se to podaří, zkuste zohlednit také orientaci podle světových stran. Tím vyřešíte například stínění budov, poměr světla a stínu nebo směr převládajícího větru. Takže je opravdu důležité mít všechny tyto záležitosti detailně zmapované.

Ideální by bylo, aby vám na zahradu svítilo slunce ze všech světových stran, ale to v řadě případů asi těžko nějakým způsobem zařídíte. Pak je důležité alespoň dobře vybírat před pronájmem nebo nákupem.

Ve finále by vaše zahrada měla působit nejen esteticky, být vyváženě osázená, dokonale sladěná a měla by být pro vás místem, kde budete rádi trávit svůj volný čas.

 

Napsala Zuzana Zelenková

Ilustrační foto:¨pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip