Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Romantické i úsměvné zásnuby

Romantické i úsměvné zásnuby

21.1.2021 - redakce Babinet.cz

Blíží se svátek svatého Valentýna, který po značné části planety slaví všichni zamilovaní. V tenhle den také probíhá obrovské množství žádostí o ruku. Většinou žena řekne „ano“, někdy také „ne“. Tradice a rituály mají v naší společnosti speciální význam a v každé kultuře se o něco liší. Tradice zasnoubení je počáteční cestou ke svatbě a především v minulosti se tento zvyk dodržoval, aby se obě rodiny mohly blíže poznat, ještě než dojde k samotnému oddání dvojice.

Symbolem zasnoubení je zásnubní prsten, především v západní kultuře, ale zásluha zavedení téhle tradice se připisuje už starým Egypťanům a sahá do roku 2 000 před naším letopočtem. Prsteny byly vyřezané z různých druhů rostlin a symbol kruhu znamenal věčnost a symbolizovat tak nesmrtelnost lásky. V mnoha zemích se prsten nasazuje na prsteníček levé ruky, protože v prstu je žíla vena amoris, jenž vede přímo k srdci. Diamanty byly objevené v Jižní Africe ke konci 19. století a brzy se začaly objevovat na zásnubních prstenech, avšak převážně u příslušníků šlechty a aristokracie.

Někdy zásnuby proběhnout hladce, romanticky, jindy se změní v úsměvný příběh. Podívejme se na pár z nich. Celine Lin a Randy Lew se poznali prostřednictvím práce, oba pracují jako profesionální hráči pokeru pro tým PokerStars. Začali randit v listopadu 2016, když se oba zúčastnili turnaje DreamHack eSports ve Švédsku, ale znali se už od roku 2010. Když měl Randy v plánu požádat Celine o ruku, akorát se předtím pohádali. Takže, když Randy vyslovil o něco později na pláži svoji žádost, Celine byla právem v šoku. Prstýnek Randy vlastnoručně vyrobil ze zlatého celofánu. Podle Celine oba neustále cestují na turnaje a společenské události, proto Randy chtěl, aby si prstýnek později vybrali společně. Vtipné je, že si Lin dala prstýnek do krabičky do svého kufru, ale letecká společnost ho po cestě ztratila. Ještě, že byl z celofánu. Teď je mladá dvojice šťastně oddána a dokonce už stihla založit i rodinu.

Slavný raper Kanye West je výstřední muž a žádný troškař. Žádost o ruku si dopředu pořádně promyslel a zorganizoval. Kim vzal na výlet do San Francisca. Pronajal celý baseballový stadion AT&T Park, kde na ně už čekala celá její rodina a mnoho přátel a na pódiu hrál velký orchestr. Na obrovské obrazovce se rozsvítil nápis „PROSÍÍÍM TĚ, VEZMI SI MĚ!!!“. Odpověď byla samozřejmě kladná. Potom Kanye vytáhl prstýnek s masivním patnácti karátovým diamantem a nad stadionem se objevil úžasný ohňostroj.

Americký herec, držitel sošky Oscara a spisovatel Matthew McConaughey poznal svoji budoucí ženu Camilu Alves, brazilskou modelku a herečku, v roce 2006. O pět let později se ji rozhodl požádat o ruku přesně o Vánocích. Pod stromek ji dal prstýnek, který ale zabalil do osmi různých krabiček. Takže Camila je musela otevírat jednu po druhé, až objevila prsten. Matthew poklekl na koleno a požádal ji o ruku. Spokojená dvojice vychovává tři děti.

Nikdy se snad žádný zásnubní prsten nestal předlohou pro ostatní snoubence tolikrát, jako ten, který dostala Kate Middleton. Jedná se o dvanácti karátový oválný modrý safír původem ze Srí Lanky, který je lemovaný 14 diamanty a kdysi patřil princezně Dianě. Princ Willam požádal Kate o ruku na romantické dovolené v Keni v safari kempu Lewa na plošině Laikipia v roce 2010. Dvojice neprozradila mnoho detailů z jejich speciálního okamžiku, Kate však řekla, že byla naprosto překvapená a celý moment byl velice romantický. William miluje Afriku, a proto si řekl, že se jedná o perfektní místo, kde svoji vyvolenou o ruku požádat. Nezapomenutelná svatba, která byla globálně přenášena, proběhla následující jaro ve Westminster Abbey. Nyní má dvojice tři děti a působí pořád velice zamilovaným dojmem.

Magické zásnuby ale nemusí nutně probíhat s přehnaně drahým prstenem a cestováním do nejvzdálenějších destinací naší planety. Některé z nejšťastnějších dvojic započaly svoji společnou cestu životem skromně, jednoduše a na svoje zásnuby vzpomínají se stejnou láskou, jako ti, co se pouští do extravagantních nápadů. Ale fantazii se meze nekladou a to platí v lásce možná i dvojnásob.

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz