Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Osvědčené babské rady, jak pěstovat ty nejkrásnější muškáty. Se semínky můžete začít již od půlky ledna

Osvědčené babské rady, jak pěstovat ty nejkrásnější muškáty. Se semínky můžete začít již od půlky ledna

16.1.2021 - redakce Babinet.cz

Pelargonie, nebo li muškáty. Dá se jim vůbec něco vytknout? Jsou to snad ty nejkrásnější květiny na českých balkonech. Muškáty jsou pastvou pro oko. Syté a pestré barvy vzbuzují u pozorovatelů radost a vyvolávají pozitivní pocity. Vodopády okouzlujících muškátů jsou jednoduše nádherné. I vy chcete mít tuto záplavu pelargonií? Dnes si letem světem ukážeme, jak na to.

Nenáročné, ale s pravidly

Muškáty vás potěší nejen bohatými květy a omamnou vůní, ale také svou nenáročností. Pelargonie a jejich odolnost je úžasná. Škůdci i různé choroby se jim téměř úplně vyhýbají.

Příprava oblíbených balkónovek může začít již v lednu, pokud do toho máte chuť. Vyžadují dostatečně světlé stanoviště, aby nebyly tolik vytáhlé, aby měly dobrou kondici. Dopřejte jim správně vybrané a dávkované hnojivo a teplotu okolo 20 °C. Držte sazeničky od skla nejblíže cca 10 cm. Příliš blízko u skla by sazenice mohly za nočních a ranních mrazů prochladnout a ostré slunce by je pak popálilo. Vyvarujte se také přílišné blízkost sazenic u sálajících radiátorů.Semínka muškátů je dobré nechat před výsevem předklíčit (naklíčit) v misce třeba na vlhkém filtračním papíru. Mladé sazeničky je třeba přesadit, pokud již mají několik zelených lístků, což je zhruba za 2 měsíce.

Naše klima, počasí a podmínky jsou ideální k tomu, aby se i ve vašem okně muškáty objevily. I přes svou nenáročnost však mají muškáty jistá pravidla, které je dobré dodržovat. Nebo se o to alespoň snažit.

  • Zbavujte muškáty pravidelně suchých částí. To se týká jak lístků, tak květů.
  • Pravidelným prořezáváním podporujete růst dalších květů.
  • Nezapomínejte udržovat nástroje, se kterými na muškátech pracujete, v čistotě. Když ne pokaždé, tak alespoň čas od času použijte dezinfekci.
  • Nástroje by měly být ostré.
  • Nikdy muškáty nepřelévejte. Zbytečně mokrá půda jim škodí a mají pak tendenci uhnívat, chřadnout a celkově se jim nedaří.  Milují spíše sucho, teplo a slunce.

Osvědčené rady

Každý má svůj supertip, díky kterému mu muškáty kvetou před očima. Tak se podíváme na vyzkoušené triky pěkně z blízka. Právě teď.

1. Cukrová voda s kvasnicemi

Domácí výživnou zálivku, určenou speciálně pro muškáty, si můžete připravit v kuchyni. Nepotřebujete nic jiného, než kostku droždí a cukr. Lžičkou cukru zasypte kvasnice a rozmíchejte na hladkou kaši. Ze začátku to nebude vypadat jako dobrý nápad. Spíš, jako bychom se v textu spletli. Ale opravdu se pokuste droždí vymíchat. Uvidíte, nakonec to půjde. Tuhle kaši poté zalijte 3 l vlažné vody. Nejlepší je uzavíratelná sklenice. Směs pak uložte na teplé místo. Občas protřepte. Nakonec vždy, když budete muškáty zalévat, přidejte do vody i trošku směsi. Zhruba menší sklenici.

2. Sušené banánové slupky

Tento způsob půdu muškátům báječně prokypří a vyživí zároveň. Nemusíte udělat nic jiného, než nechat usušit pár banánových slupek. Ty poté rozmixujte, nebo rozdrťte na prášek. Ten už pak jen stačí po částech smísit s půdou.

3. Jód

Tento způsob, podle naší paní květinářky, zaručuje muškátům nekonečné a bohaté kvetení. Do litru vody přikápněte kapku čistého jódu. Jodové hnojivo ale používejte jednou, maximálně dvakrát týdně. Nikdy ho nelejte na květy, ani na listy. Nesnažte se nic uspěchat a muškátům dopřát. Jódem, kterého bude moc, muškátům spálíte kořeny.

 

Napsala Bára Klímová

Ilustrační foto: pixabay.com

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip