Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Detoxikace a očista jater. Udělejte generální úklid

Detoxikace a očista jater. Udělejte generální úklid

1.1.2021 - redakce Babinet.cz

Roční spotřeba jídla průměrného dospělého člověka činí zhruba půl tuny. Především Vánoce a novoroční oslavy, které jsou obdobím volna a blahobytu a kdy svému tělu dopřáváme poctivé domácí cukroví, smažené pokrmy, ovocné punče, či další kalorické bomby. A v mezičase se věnujeme lenošení na gauči či sledování pohádek. Na aktivní pohyb nezbývá čas, nebo se nám prostě jen nechce. V novém roce pak nevěřícně sledujeme ručičku na váze a těžce dopínáme oblíbené kalhoty. Zajímá vás, co se s tou horou knedlíků, hranolků, řízků a koláčků v těle děje? Trávení je složitý děj, při kterém se potrava rozkládá na základní složky. Začíná s prvním skousnutím sousta a jeho konečná fáze probíhá v játrech.

Játra – čistička organismu

Játra jsou neobyčejně aktivní orgán, v němž se odehrává více než 500 tisíc metabolických dějů. Mezi ně patří například rozklad a syntéza chemicky složitých látek, zneškodňování jedů, skladování  živin a mnoho dalších. Funkční rezerva a schopnost regenerace jaterních buněk  je ohromná, ale není nevyčerpatelná. Proběhlé infekční onemocnění (především virové),  přemíra tuků, alkoholu a  četné toxické látky, včetně běžně užívaných léků,  mohou časem způsobit  v lepším případě poruchu a v horším až úplné selhání  funkce jater. Postižení  tohoto orgánu pak kriticky ohrožuje celý organismus. Říká se, že právě v tomto orgánu jsou ukryty emoce, smutky a strachy, které pak ovlivňují náš zdravotní stav.

Pravidelná očista organismu je v zimě velmi potřebná. Znamená odstranění nežádoucích látek, které se usadily těle, ale také zlepšení očisty našeho organismu.

Řešením je předjarní detoxikace organismu, jejímž základem je především kompletní změna jídelníčku.

Proč  detoxikovat

Detoxikace znamená zbavit organismus škodlivých látek nebo-li toxinů.  Aby tělo správně fungovalo, mělo by projít očistou dvakrát ročně – na jaře a na podzim. Zatímco pro jarní období je typický stres, bolesti hlavy či deprese, na podzim nás mohou trápit zažívací problémy, dále žaludeční a dvanácterníkové vředy nebo také záněty slepého střeva. Někdo tradičně bojuje s chřipkou. Jestliže nebudou játra zdravá, nebudeme zdraví ani my. Tvorbu žluči pomáhá harmonizovat například Ostropestřec mariánský. Tato stará léčivá bylina, která pochází ze Středomoří. Obsahuje účinnou látku silymarin, která příznivě působí při detoxikaci a regeneraci jaterní tkáně. Při očistě organismu musíte samozřejmě dodržovat pitný režim. V tomto případě jsou ideální stoprocentní ovocné šťávy (nejlépe z čerstvého ovoce a doma vyrobené), neperlivá pramenitá voda, zelený čaj a minerálky. U nich si však musíte dát pozor na množství minerálů, aby její užívání nemělo opačný účinek – tedy zanášení těla. Neuškodí ani jedno pivo po dobrém obědě či sklenka vína při posezení s přáteli. Ostropestřec lze koupit v lékárnách jako doplněk stravy.

napsala Renáta Řeháková

foto: alcoholandyouni.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

VoLenka73
7.3.2021 12:14

já dělám pravidelně jarní detoxy. Letos zkouším reduxil, má přírodní složení a podoruje hubnutí. Což mi teď vůbec nevadí dát dolů nějaké to kilčo. Fakt by mi to prospělo, tak doufám, že mi to pomůže

Mirka21
18.3.2021 18:14

Jarní detoxy jsou fajn reduxil mám také odzkoušený, ale důležité je se pak udržovat v té zdravé kondici a "čistém těle" i po zbytek roku.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip