Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Silvestr 2020: Slavit můžete, má to však mnoho proměnných

Silvestr 2020: Slavit můžete, má to však mnoho proměnných

30.12.2020 - redakce Babinet.cz

Silvestr bude dozajista velmi netradiční. Bujaré oslavy konce roku a příchodu roku nového dost pravděpodobně nebudou. Kvůli korona krizi totiž platí a nadále bude platit pátý stupeň protiepidemického systému PES. S tím se váže také mnoho omezení, která je nutno dodržet. Dá se také předpokládat, že na všechna pravidla tvrdě dohlédne městská i státní policie. Jak tedy konec roku oslavit a vyhnout se nepříjemnostem?

Jedno je jasné. Kdo chce, ten může slavit. Jenže jak? V noci z 31. prosince na 1. ledna bude platit kupříkladu zákaz vycházení po 21. hodině. To je zvláště o silvestrovské noci, kdy lidé vycházejí hojně do ulic, aby stihli všechny večírky či aby odpálili rachejtle, nemilé.

„PES na pětce“

Protiepidemický systém na pátém, tedy na nejvyšším a nejhorším stupni, je problém. Nakoupit lze jen základní potřeba, je tedy až s podivem, že můžeme nakupovat alkohol. Setkávání na veřejných místech je pak omezeno na maximálně dvě osoby, které žijí v různých domácnostech. Nemůžeme do restaurace, do baru, nemůžeme jet na hory, ani se někde venku ubytovat. Vrcholem toho všeho pak je, že bychom i na Silvestra měli být doma mezi 21. večerní a pátou ranní.

Večírek doma

Pokud si chcete udělat doma večírek s několika přáteli, tak máte smůlu. Vzhledem k omezení pohybu, kdy bychom měli vycházet ven jen v případě jsme-li ohroženi na životě nebo máme hlad, je v podstatě vyloučeno, abychom doma pořádali večírek. Pokud přes to několik kamarádu pozveme, tak je to risk. Třeba pokud nás udají sousedé.

Videohovor

Co se naopak smí je telekonference nebo videohovor. Slavit tedy můžeme každý doma s tím, že se například přes Skype zkontaktujeme s přáteli. Podle Ministerstva zdravotnictví ČR však existuje drobná výjimka, kterou resort uvádí na svém webu.

„Výjimku mají i rodiny či osoby blízké. Je tedy povoleno pořádat např. rodinnou oslavu, které se navíc bude účastnit i vaše přítelkyně (jedná se o osobu blízkou). Pamatujte ale, že tím můžete zbytečně přenést nákazu na druhou osobu, která tak může ohrozit své blízké.”

Ministerstvo ale zároveň varuje, že je takové počínání rizikové a může přispět k šíření nákazy koronavirem. Oslavovat také mohou spolubydlící, kteří sdílejí jeden byt či dům. Povoleno je také vyjet si na svojí vlastní chalupu, ale pouze v rámci jedné rodiny. No a v neposlední řadě si jako každý rok můžete zapnout televizi a zhlédnout její „báječnou“ silvestrovskou nabídku. Rizikového setkání by se neměl účastnit nikdo, kdo patří do ohrožené skupiny.

 

napsalal Zuzana Zelenková

foto: ernestpackaging.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz