Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Vložte do ucha česnek a zbavte se zánětu. Rada nad zlato, nebo nesmysl?

Vložte do ucha česnek a zbavte se zánětu. Rada nad zlato, nebo nesmysl?

11.12.2020 - redakce Babinet.cz

Zánět středního ucha není příjemná věc. Pulzující bolest, tlak, pocit otoku, šumění, šplouchání v uchu, bolest hlavy, únava a následné odtékání hnisavé tekutiny z bolavého bubínku. Všechny tyto potíže se zánětem středního ucha úzce souvisí. Když jde navíc o děti, které na toto onemocnění trpí velice často, vše je ještě horší. Dítka si na ouško nedají sáhnout, v noci se jim špatně spí a celá rodina je nonstop na nohou, protože se hlídá i případný nástup horečky. Jakou roli v tomto případě hraje česnek?

Zima - magnet na onemocnění

Na podzim a v zimě jsou k onemocněním náchylnější nejen děti, ale také dospělí. Samozřejmě, že jsou jedinci, kterým zima vyloženě svědčí a díky celkově dobré zdravotní kondici se jim všelijaká onemocnění vyhýbají obloukem. Ve většině případů však spíše stále platí, že v zimním období posmrkáváme, pokašláváme a pereme se s různými virózami. A právě virózy různých druhů nemají k bolavým uším daleko. Například zánět středního ucha mají na svědomí choroboplodné zárodky, bakterie a viry, ale velmi často mu předchází infekce nosohltanu. Problémům se slechy koneckonců mnohdy obecně předchází opakované chřipky, rýmy, angíny a různé záněty. Ale nemusí tomu tak být vždy. Párkrát vám studený vítr nafouká do ucha a už to jede. Dostaví se pálení, svědění, někdy i pocit horka v uchu, atd. Každopádně je většinou tento problém skutečně velmi bolestivý a není tak divu, že se člověk s takto bolavým uchem pídí i po babských radách s okamžitým účinkem. My se podíváme na tu nejčastější.

Stroužek česneku

Jakmile jde o zánět v uchu, lidové léčitelství mluví jasně. Máte si vložit do ucha ten největší stroužek česneku, který doma najdete, zabalit ho do čisté látky, položit na kraj ucha a nechat až hodinu působit. Doba působení se v babských radách liší, ale postup je totožný. Oloupat, zabalit, vložit. Česnek vám má díky svým blahodárným látkám spolehlivě ulevit od bolesti, vytáhnout hnis, srazit horkost v uchu a dokonce, jde-li o malý zánět, jej zcela vyléčit. Česnek by si měl poradit se zmíněnými bakteriemi i viry, a ucho vyčistit.

Ať tato babská rada funguje, či nikoliv, nedá se jí upřít přímo armáda příznivců. O česneku v uchu se skutečně píše už ve starých bylinkářských knihách jako o přírodním antibiotiku a dost možná vám o této metodě vyprávěly i vaše maminky, nebo babičky. Na česneku v uchu tedy zřejmě skutečně něco bude.

Okem odborným

Česnek je pro tělo velice prospěšný, o tom není žádný pochyb, naopak. Velice často slýcháme, jak důležité je česnek, a to nejlépe syrový, zařadit do zdravého jídelníčku. Ale nad česnekem v uchu lékaři příliš nejásají. Dle jejich názoru rozhodně větší záněty patří do rukou lékařů. Už samotné propíchnutí postiženého bubínku přináší pacientovi okamžitou úlevu a je pod odborným dohledem. Odborníci se spíše shodují, že česnek pomáhá asi jen tak stejně, jako teplé, či studené obklady. To však neznamená, že bychom česnek měli hodit přes palubu. Pokud se tedy rozhodnete vyzkoušet babskou radu s česnekem, fungovat může, nemusí, ale rozhodně neublíží.

 

napsala Bára Klímová

foto: privelexperiences.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz