Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  5 tipů, jak vybrat televizi do obýváku

5 tipů, jak vybrat televizi do obýváku

7.12.2020 - redakce Babinet.cz

Pro někoho televize slouží jen ke sledování několika programů a pro někoho tvoří multimediální centrum domácnosti, kolem kterého se točí část života. Výběr televize byl dřív jednoduchý, protože měla jasný účel - klasické sledování. Dnes nabízí širokou škálu funkcí a možností, jak ji využít. Udělat si tedy jasno v tom, na co ji budeme chtít, je prvním krokem k jejímu pořízení.

Foto: smart-tv, Zdroj: Pexels.com

Podívejme se tedy na 7 tipů pro výběr TV:

 

1. Úhlopříčka

Určitě chceme mít co nejostřejší obraz. To ale neznamená vždy pořízení toho nejvyššího možného rozlišení. Jak to? Rozlišení televize musíme vybrat tak, aby pro nás bylo ostré ze vzdálenosti, z jaké se budeme dívat. Příliš vysoké rozlišení nedoceníme, pokud budeme sedět daleko a detaily stejně neuvidíme. Na druhou stranu nesmíme zvolit příliš nízké rozlišení, jinak bude obraz rozmazaný.

Jak vybrat úhlopříčku televize? Obecně platí, že pozorovací vzdálenost by se měla rovnat zhruba 2,5 násobku úhlopříčky. Ideální vzdálenost pro sledování televize o úhlopříčce 100 cm by tedy byla 250 cm.

Jsou tedy zásadní tyto dvě podmínky:

  1. Sledovací vzdálenost
  2. Velikost TV

Když například pořídíme obří televizi a budeme ji sledovat z velké dálky, bude nám k ničemu, že bude mít naprosto dokonalé rozlišení, protože z té vzdálenosti neuvidíme detaily. Stačí nám menší rozlišení. Když budeme TV sledovat z menší vzdálenosti,

musíme mít jistotu, že bude mít dostatečné rozlišení, i když má menší úhlopříčku.

Kategorizace rozlišení obrazovek je následující:

●      HD: 1280×720 pixelů - klasické rozlišení obrazovky počítače. Předpokládá se malá sledovací vzdálenost.

●      HD Ready: 1366 × 768 px

●      Full HD: 1920×1080 px

●      Ultra HD (4K): 3840×2160 px - v současnosti nejvyšší možné rozlišení (ve vývoji je samozřejmě další)

 

2. Smart TV / Klasická TV

Chytré televize zaplavily svět a jsou už téměř standardem. Lze na nich brouzdat po internetu pomocí připojení k wi-fi, sledovat streamovací služby jako Netflix, propojit je s ostatními zařízeními nebo hrát videohry. Musíte se tedy rozhodnout, které chytré funkce využijete. Jestli máte vybranou úhlopříčku, nastudujte si přesné specifikace dané TV. Když si totiž později uvědomíte, že byste chtěli něco jiného, nezbyde vám, než pořídit jinou chytrou televizi (i když některé technické nedostatky lze improvizovaně řešit pomocí dokoupení určitého hardwaru, jako třeba propojení obrazovky počítače a TV). Je velice zbytečné naopak připlácet za funkce, které nevyužijete.

Tip: Slušnou nabídku chytrých televizí za rozumnou cenu lze najít např. u značky Hisense. Vybírat lze z televizí různých úhlopříček i technologií obrazu (LED, Premium LED, ULED a LASER). Na své si tak přijdou ti, kteří chtějí levný spolehlivý televizor, i ti, kteří si za kvalitu rádi připlatí.

Také je důležité podívat se, které konektory televize má: USB, LAN (internet), anténu, reproduktory (prostorový zvuk 5.1) a další, které se vám mohou hodit. Pokud plánujete hrát akční videohry, je pro vás důležité také obnovovací frekvence obrazovky, čili “jak rychle bliká”. Běžných je 60 Hz, vyšší frekvence pak zaručuje plynulejší pohyb.

Příjemná zpráva je, že o rozhraní DVB-T2 se už nemusíte starat. Všechny dnes dostupné televize používají tuto technologii a není proto třeba kupovat zvlášť set-top box.

TIP: Pokud máte s přechodem na DVB-T2 problémy nebo máte otázky, přečtěte si článek Jak přejít na DVB-T2.


3. Technologie obrazovky

Obrazové technologie jsou dlouhou kapitolou sama pro sebe, ale vše je nakonec o tom, jít se přesvědčit na vlastní oči - navštívit prodejnu a porovnat jednotlivé technologie a značky. Proto spíš než technologii pozorujte konkrétní vlastnosti TV. Práci vám ulehčí fakt, že moderní technologie jsou velice srovnatelné, co se kvality týče. Nejnovější technologie jsou ULED, QLED, OLED, Micro LED, Mini LED, LASER. Klasické LCD a LED televize jsou pomalu na ústupu. Při porovnávání kvality obrazovek hledejte velkou pestrost a sytost barev a příjemně hluboký kontrast.

Tip: Pokud se v jednotlivých technologiích obrazu nevyznáte, přečtěte si o rozdílech mezi LED, QLED a ULED.

Foto: klasicka-tv, Zdroj: Pexels.com

4. Na co si dát pozor

Pozor je třeba si dát na životnost a schopnost zobrazovat černou. Dnešní TV nemají tak dobrou životnost, jako klasické staré televizory. Svou krátkou životností jsou pověstné LCD TV, které někdy ztratí svítivost už do pěti let tak, že se musí vyměnit. Na ty už ale často nenarazíte. Oproti tomu plasmové TV vydrží 10 let konstantního provozu. LED technologie vám vydrží v průměru 10 let běžného používání.

Druhé specifikum je “pravá černá”. Některé televize mají problém vyobrazit přirozeně černou barvu, obraz zůstává světlejší, než by měl. Pokud se tomuto chcete stoprocentně vyhnout, sledujte ve specifikacích pojmy micro-dimming (lokální stmívání) nebo pořiďte OLED.

 

4. Ozvučení

Většině lidí stačí zvuk z integrovaného reproduktoru televize, ale pokud chcete domácí kino nebo jste jednoduše náročnější, co se týče audio zážitku, budete k televizi chtít připojit reproduktory, hi-fi systém nebo sluchátka. Jak jsme již psali v předchozí kapitole, je nutné ověřit si, zda se v televizi nacházejí příslušné výstupy. Největší vymožeností je ozvučení v podobě reproduktorů 5.1, neboli domácího kina. Pokud televize těmito výstupy disponuje, je možné do ní zapojit i všechny nižší alternativy (jako jsou třeba 2 reproduktory či soundbar). Pokud nestojíte o zvuk 5.1, ale například 2 reproduktory s subwooferem, musí tv disponovat alespoň těmito výstupy. Zvláštní kategorie jsou pak sluchátka, která mají svůj vlastní konektor.


5. Cena

Ano, televize něco stojí. Některé produkty ale svou kvalitou převyšují svoji cenovou kategorii. Například televize TCL 32DS520, což je velice chytrá malá televize, nebo LG 49UM7100​ s rozlišením 4K a 49” obrazovkou. Internetové velkoobchody neustále přicházejí se slevami a akčními nabídkami. Je dobré na koupi nové televize nespěchat, protože díky slevě na tu správnou TV můžete ušetřit třeba až 30 % ceny nebo pořídit o kategorii kvalitnější TV.

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip