Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Máte často nafouklé břícho? Snadno se ho zbavíte, když dáte pozor na výběr potravin

Máte často nafouklé břícho? Snadno se ho zbavíte, když dáte pozor na výběr potravin

2.12.2020 - redakce Babinet.cz

Nadýmání je nepříjemné, obtěžující a společensky dost nežádoucí. Vy se ho však můžete celkem snadno zbavit. Dneska se podíváme jak na to, abyste měli klid od nafouknutého břicha a veškerých nepříjemných pocitů.

Nafouklé břicho je obvykle způsobeno stravou, která vám nesedí. Samozřejmě, může se za ní schovávat i onemocnění. To však hned za tímto problémem nehledejte a zbytečně se neděste.

Běžná věc

Jedná se o zcela běžný jev. O příznak onemocnění se jedná jen velmi zřídkakdy. Nejčastější příčinou bývá prostě a jednoduše zvýšená plynatost ve střevech. A té se zbavíme docela snadno.

Přejídání a životní styl

V první řadě se zamyslete nad tím, co jíte, protože nejčastější příčinou plynatosti bývá to, že konzumujeme nezdravá, či pro nás nevhodná jídla. A těch je samozřejmě velká spousta.

Rizikové potraviny

Rizikové potraviny jsou: luštěniny, květák, brokolice, cibule, česnek, melouny, broskve, meruňky, švestky, mango, třešně, blumy, nektarinky či jablka, laktóza jako mléko a měkké i čerstvé sýry, sladidla a také cereálie, jako jsou pšenice a žito. Každý může mít problémy po jiné potravině a jen vy sami zjistíte zkušeností, co vám nesedí. A možná to víte už teď.

Alergeny

Plynatostí mohou trpět také lidé, kteří nemají tušení o tom, že by měli jakoukoli potravinou nesnášenlivost. Jenže ejhle ona se najednou ukáže. Pokud máte závažné a dlouhodobé problémy s plynatostí a nadýmáním, tak si určitě zajděte k lékaři. Ten příčinu zjistí pomocí eliminačních diet.

Sladidla i bublinky

Při té se vysadí vždy nějaká potravina. Obvykle to bývají: vejce, obilniny, ořechy, mořské plody, sója, ananas nebo avokádo.

Plynatost také ovlivňuje požívání umělých sladidel a sycených nápojů. I těm je dobré se vyhnout. Každý pokrm jezte co nejdéle a důkladně jej rozkousejte. I to pomůže od plynatosti.

 

napsala Zuzana Zelenková

foto: home.bt.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip