Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Pásový opar trápí častěji ženy nad 50 let. Vliv na to má i menopauza

Pásový opar trápí častěji ženy nad 50 let. Vliv na to má i menopauza

4.11.2020 - redakce Babinet.cz

Onemocnění je nejen bolestivé, ale může vést k postižení oka, někdy trvá bolest velmi dlouho. Pravděpodobnost jeho výskytu stoupá s věkem. Nad 50 let věku je o něco častější u žen než u mužů, což je připisováno menopauze, která ovlivňuje imunitní systém. V pozdějším věku se však tento rozdíl stírá.

Pásový opar je mimořádně nepříjemný, když napadne trojklanný nerv, jeho lícní nebo oční větev. Tyto komplikace zahrnují bolestivý puchýřnatý zánět v dutině ústní, na jazyku nebo měkkém patře s intenzivní bolestí celé hlavy, krku, případně i zubů nebo výrazný otok a zarudnutí obou víček s nesnesitelnou bolestí. Při komplikovaném zánětu rohovky hrozí poškození oka nebo ochrnutí očního nervu až slepota.

Pásový opar vznikne následkem oslabení imunity vnějšími (stres, slunce, fyzická námaha), nebo vnitřními faktory (léčba oslabující imunitní systém, nemoc).

„Vznik pásového oparu není možné předvídat. Onemocnění se objevuje u lidí, kteří někdy v průběhu života (obvykle v dětství) prodělali plané neštovice. Pásový opar totiž způsobuje stejný virus, který vyvolává i plané neštovice. I když toto zdánlivě neškodné onemocnění virem varicella zoster odezní, tělo se ho už nikdy nezbaví. Dlouhou dobu se skrývá se v nervových gangliích v zadní rozích míšní páteře a v míšních kořenech a může se kdykoli aktivovat. Obvykle je to ve chvíli, kdy je lidský organismus oslabený a dosud spící virus vyvolá v průběhu postiženého nervu na kůži palčivé a bolestivé zarudnutí s výsevem puchýřků,“ uvádí profesor MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA, přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Příznaky pásového oparu

Před objevením puchýřků je 1-5 dní kůže napnutá, zarudlá, svědí a může i bolet. Výsev puchýřků se objevuje nejčastěji na jedné straně těla v průběhu nervů na hrudníku, bedrech a v obličeji a může být i v očích a uchu, ústní dutině apod. Puchýřky brzy prasknou a jejich obsah je velmi infekční. Po zaschnutí se pod krustou obnovuje kůže. Onemocnění může být doprovázeno zimnicí, zažívacími potížemi a někdy zvýšenou teplotou, svěděním, především však velkou bolestivostí na celé ploše výsevu. Výsev puchýřků bývá jednostranný, po jejich vyléčení (obvykle 2-4 týdny) zůstává někdy krutá bolest podél nervů po dobu týdnů až měsíců. Výsev na obličeji může vést k slepotě. Intenzivní bolest může přetrvávat i několik měsíců až let po odeznění vyrážky, často vede k intoleranci oblečení nebo nemožnosti se sprchovat.

Nemocní pásovým oparem jsou infekční pro své okolí v době výsevu puchýřků. Doporučuje se časté mytí a dezinfekce rukou, postižená místa neškrábat a překrýt, vyhnout se kontaktu s těhotnými ženami a novorozenci. Včasná léčba onemocnění může předejít krutým bolestem v místě výsevu oparu po odeznění onemocnění. Užívají se antivirotika, analgetika, antibakteriální masti a často i antidepresiva.

foto: elitecareplano.com, self.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip