Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Na podzim se postarejte o kompost. Rozeberte ho, desinfikujte i zakládejte

Na podzim se postarejte o kompost. Rozeberte ho, desinfikujte i zakládejte

1.11.2020 - redakce Babinet.cz

Na podzim je důležité postarat se o kompost. Způsobu je hned několik. Tak se na ně pojďme podívat. Kromě nezbytné péče, je ne podzim také dobrý čas proto, abychom kompost založili úplně od znova. Pokud máte starý kompost, který je potřeba obstarat, tak jej na podzim můžete pěkně vydesinfikovat.

Desinfekce

Stejně jako záhony, i kompost je dobré posypat vápnem, pořádně prolít vodou a přetáhnout folií na cca jeden měsíc. Po odkrytí jej pěkně přeryjte a používejte nadále tak, jak jste zvyklí.

Listy ne

Pokud máte na zahradě stromy, tak nyní budete řešit co s listím. Listí je fajn nechat ležet. Shrabejte jej až na jaře. Přes zimu vám prohnojí trávník. Až ho pohrabete, tedy na jaře, tak může přijít na kompost pouze v tom případě, že se nejedná o listí z ořešáku nebo z jedovatých dřevin. Toto listí se kompostování nehodí. Proto jej raději dejte do popelnice na bioodpad.

Rozebrání

Další co lze s kompostem udělat na podzim a je na to opravdu ideální čas, je to, že jej rozebereme. Tedy vršek vyplejeme a všechen humus, který nám zde vznikl, rozhodíme po záhonech. Ani v tomto případě nezapomeňte na následnou dezinfekci pomocí vápna, ta proběhne stejně jako u záhonů nebo při desinfekci kompostu.

Založení nového kompostu

V případě, že jste kompost rozebrali, nebo si chcete-li založit nový, není nic jednoduššího. Ideální je vykopat jámu, kterou obeženeme dřevěným bedněním. Do jámy potom můžeme aplikovat různý plevel, nebo třeba zbytky z kuchyně jako jsou slupky od brambor a jiné zbytky zeleniny. Určitě na kompost nikdy nedávejte jakékoli zbytka masa, kosti a další živočišné zbytky. Zbytečně byste si kompost zanášeli parazity, kteří by se vám sem natáhli.Půda z nich by pak byla špatně užitelná.

Chemie

Různé hobby markety a specializované zahradnické obchody pak doporučují do kompostu sypat různé chemické přípravky. Nejedná se o to nejhorší, co si můžete na zahradu nasypat, už ale jen vzhledem ke složitosti aplikace všech těchto přípravků je nedoporučujeme. Lepší je kompostovat ony rostlinné zbytky, čímž se vám zde nastaví chemické procesy, do kompostu časem vlezou také žížaly a nejrůznější bezobratlí, kteří napomáhají správnému tlení. To všechno dohromady udělá stejnou službu jako množství prostředků, které jen tahají peníze z vaší peněženky.

 

napsala Zuzana Zelenková

foto: https://www.popsci.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip