Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Pomozte kočičím bříškům od chlupových chomáčů

Pomozte kočičím bříškům od chlupových chomáčů

15.10.2020 - redakce Babinet.cz

Když si kočky čistí svou srst, spolykají velké množství chlupů. Ty mohou na cestě trávicím traktem tvořit chomáče, které mnohdy vedou kzvracení, dáveníči zácpě. Jak našim kočičím parťákům od smotků chlupů pomoci? Častým česáními funkčními pastami.

Problém s chlupy, které se hromadí v žaludku a tvoří chomáče (neboli trichobezoáry), trápí kočky s dlouhou, ale i krátkou srstí. Abychom našim šelmám se smotky pomohli, měli bychom jejich kožíšek pravidelně vyčesávat. Kočku proto ideálně už od kotěte navykejte na pravidelné česání, které ji přebytečných chloupků zbaví. Tento „rituál“ je obzvláště důležitý u dlouhosrstých koček, kterým může srst bez větší péče plstnatět.

Aby se česání nestalo pro kočku nepříjemný zážitkem, postupujte něžně a pomalu. Začít můžete například s česací rukavicí, kdy chvíli budete česat a chvíli si s neposednou kočičkou hrát. Na trhu jek dispozici spousta druhů kartáčů a hřebenů, mezi kterými můžete vybírat nejen na základě typu srsti vaší kočky, ale také podle toho, co vám oběma vyhovuje. Pokud začne být kočička při česání neklidná, udělejte pauzu a pokračujte později. Celý proces prokládejte hlazením, pochvalami a klidně sáhněte i po chutném úplatku.

Frekvence česání by se měla odvíjet od typu kožíšku. Krátkosrsté kočky stačí vyčesávat jednou až dvakrát týdně, u těch dlouhosrstých poté sahejte po kartáči ideálně každý den. Při kartáčování postupujte vždy od hlavy až po konec ocasu a nikdy nepracujte proti směru růstu srsti. Snažte se, aby česání netahalo. Zvýšenou pozornost věnujte chloupkům na zadních nohách a v okolí uší – zde se totiž srst cuchá nejvíce.

Pravidelný česací rituál je poté ideální příležitostí ke kontrole zdraví kočičky, nezapomeňte se proto podívat na oči, zuby, tlapky a uši. Zaměřte se také na stav kůže a prověřte, zda se na nínenachází poranění nebo parazité. Co se koupání týče, kočky ho zpravidla nemají rády a nepotřebují. Pokud se však vaše šelma při pohybu v přírodě ušpinila, napusťte do vany trochu vody a šamponem určeným kočkám zvíře umyjte.

Pochoutka a pomocník v jednom

Dalším krokem při prevenci proti trichobezoárům je pravidelné podávání funkčních past, které mají za úkol podpořit přirozený průchod spolknutých chlupů a zabránit tak tvorbě právě zmíněných smotků.  Zde mohou být velice účinným pomocníkem nové pasty Brit Care Cat. Jejich hlavní funkční složkou je slad, který jezdrojem zdravé vlákniny, a navíc pomáhá zvýrazňovat chuť. Tyto zdraví prospěšné pochoutky zajišťují bezpečný průchod již vzniklých trichobezoárů trávicím traktem kočky a podporují jeho přirozené čistění.Žádné smotky tak vašeho kočičího parťáka dále trápit nebudou.

Kromě sladu obsahují Brit Care Cat pasty také rostlinné oleje a tuky, minerály a vitamínové doplňky, jako jsou taurin, probiotika i omega 3 mastné kyseliny, které dodají tělu vašeho kočičího miláčka všechny potřebné látky. Díky jemné textuře a lahodné chuti navíc neslouží pouze jako zdraví prospěšný doplněk stravy, ale také jako lákavá pochoutka i pro extrémní vybíravky. Vhodné jsou i pro koťátka.

Funkční pasty servírujte buď denně ke krmivu, případně kočku nechte, ať si doporučenou dávku olízne přímo z tubičky. Vybírat můžete ze čtyř různých receptur– sýrového krému s probiotiky, antihairballvarianty s taurinem, multivitaminové pasty nebo lososového krému. A protože Brit na zdraví kočičích parťáků skutečně dbá, ve složení nenajdete žádná umělá dochucovadla, cukry ani konzervanty.

foto: petsplusus.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip