Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Začíná sezóna moštů! Co o nich potřebujete vědět?

Začíná sezóna moštů! Co o nich potřebujete vědět?

21.9.2020 - redakce Babinet.cz

Máte rádi ovoce? Pak si vaše chutě určitě podmanily mošty, jejichž hlavní sezóna začíná právě teď s obdobím sklizně. Nejrozšířenějším ovocem pro moštování byla v našich končinách odjakživa jablka, a tak není divu, že jablečný mošt patří na pultech našich obchodů mezi oblíbené klasiky. Jeho výběru se ale vyplatí věnovat nějakou tu chvilku, protože není mošt jako mošt. Jak se v nich vyznat a na co si dát při jejich výběru pozor, vám poradí Akademie kvality.

Co vůbec nazýváme moštem?

Ovocnou šťávu, která je vyrobená přímým lisováním z ovoce, u nás nejčastěji z jablek. K jeho výrobě se většinou využívají směsi odrůd, často padavčat, které by v estetické soutěži supermarketů zrovna neobstály. Stále ale platí, že ovoce musí být kvalitní a samozřejmě bez známek hniloby nebo plísně.

Jak se mošt vyrábí?

Při výrobě ovocných šťáv se oprané ovoce nadrtí a následně se lisuje. Vzniklá šťáva se dále může čiřit a filtrovat. Údržnost moštu je pak zajištěna ošetřením teplem, tzv. pasterací, nebo je možné využít moderních metod, jako je paskalizace (působení vysokého tlaku).

Vypadá mošt zakaleně?

Nemějte strach, nejedná se o závadu. Tuto vlastnost totiž mají ovocné šťávy nefiltrované. Díky specifickému výrobnímu procesu často obsahují zákal, příp. i sediment.

Z ovoce, nebo z koncentrátu?

Některé mošty jsou vyrobeny z koncentrátu (z ovocné šťávy) jeho naředěním. Nejsou tedy lisovány přímo z ovoce. Výsledná šťáva musí ovšem svými parametry odpovídat té původní, nekoncentrované. Jak tyto nápoje poznat? Podle etikety, kde to musí být zmíněno.

Podle čeho vybrat mošt?

Jestliže si kupujete jablečnou šťávu, nejprve vás zaujme její barva a konzistence. Pak vůně a následně chuť. Všechny tyto vlastnosti se odvíjejí jak od použitých surovin (odrůdy a kvality jablek), tak od technologického zpracování. Kromě vaší zkušenosti a intuice vám pomohou s výběrem moštu také značky kvality, jako je např. Klasa, Bio nebo Regionální potravina. Najdete je na etiketách.

Jak skladovat mošty?

Pomohou pokyny uvedené na obalu. V zásadě platí dát je po otevření do lednice a co nejdříve vypít. Dále je nevystavovat slunci a vysokým teplotám. Nicméně pravdou je, že jejich trvanlivost dokážou prodloužit některé obaly a způsoby ošetření (např. pasterace).

Více zajímavostí včetně receptů s mošty se dočtete na: www.akademiekvality.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip