Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Mnoho lidí má pod prostěradlem obyčejné mýdlo. Vyzkoušejte jejich trik na neklidné nohy a křeče i vy

Mnoho lidí má pod prostěradlem obyčejné mýdlo. Vyzkoušejte jejich trik na neklidné nohy a křeče i vy

2.9.2020 - redakce Babinet.cz

Lidé, které trápí křeče a syndrom neklidných nohou, by vám o nočním utrpení mohli jistě dlouho vyprávět. S těmito obtížemi je takřka nemožné se kvalitně vyspat. Jedna bezesná noc střídá druhou a úleva od brnění, křečí, a záškubů ne a ne přijít. Takové noci pak bývají plné zoufalství a převalování. To vše s jediným přáním. Tím přáním není nic jiného, než aby bolest konečně ustala a permanentní pocit nepohodlí přešel. Člověk trpící křečemi, či záškuby netouží po ničem jiném, než aby se mohl po dlouhé době zase pořádně a dobře vyspat. Vede z toho bludného kruhu nějaká spolehlivá cesta? Babská rada a alternativní léčení tvrdí, že ano.

S křečemi a syndromem neklidných nohou je kvalitní spánek velký problém. Neustále se budíte, zkoušíte různé polohy nohou, a pod rouškou tmy si v posteli vyčerpaně masírujete lýtka i prsty. Někdo zkouší chodit, někdo kroutí chodidla a někdo jiný se zkouší soustředit na knížku. Tak jako tak se ale únava prohlubuje a bolest neustává. Ráno je pak jen dalším pokračováním nešťastné a nepříjemné noci. Jak se tedy tohoto zoufale frustrujícího problému, znepříjemňujícího život, zbavit? Dejte si pod prostěradlo mýdlo. Toto alespoň radí lidé, kteří již dali křečím a syndromu neklidných nohou sbohem, a skutečně na mýdlo pod prostěradlem nedají dopustit.

Odborník versus laik

U každé lidové léčitelské metody se najde nějaký rozpor mezi laickou veřejností a odborníky. Jinak tomu není ani v případě mýdla pod prostěradlem.

Pokud odborník zná příčinu, která za křečemi stojí, bude vycházet z ní. To znamená, že náprava křečí pak spočívá v léčbě např. onemocnění, které tento problém vyvolává. Na doporučení lékaře pravděpodobně budete kombinovat vhodná cvičení a léky proti bolesti. V závažnějších případech vám lékař možná předepíše léky na uvolnění svalového napětí.

Jde-li o syndrom neklidných nohou, nemluvíme už o křečích, ale o záškubech, o svědění, brnění, mravenčení, o naléhavém nutkání pohybovat nohama. Ne vždy tento problém postihuje jen dolní končetiny. Může přejít i do rukou a zasažen může být i trup. Odborníci se domnívají, že tento problém může být neurologického původu, ale rovněž může souviset např. s genetikou, či s nedostatkem železa.  V případě syndromu neklidných nohou se často setkáte se zdviženým prstem, abyste změnili životní styl, nekouřili, vyhýbali se alkoholu a kofeinu, nenosili nevhodnou obuv, přikládali obklady a prováděli masáže. Ve vážnějších případech jsou předepisovány léky, které zvyšují hladinu dopaminu v mozku. V lehčích případech můžete obtíže opět zmírnit správným cvičením.

Dá se tak předpokládat, že by vás asi žádný lékař neposlal z ordinace domů s tím, abyste si pod prostěradlo dali obyčejné mýdlo. Pokud však to nejobyčejnější mýdlo pod prostěradlem funguje jako placebo, a ohromná spousta lidí dá za tuto metodu ruku do ohně, proč to nezkusit. Pokud zrovna vám tato úlevná samoléčba nepomůže, rozhodně nijak neublíží.

Proč zrovna mýdlo?

Lidé, kteří vám trik s mýdlem pod prostěradlem s radostí doporučí, se nejčastěji odkazují právě na hořčík, který má mýdlo obsahovat. Pokud na hořčík v mýdle nevěříte, ale přesto vás láká si tento tip vyzkoušet, kupte si přímo hořčíkové mýdlo. Svaly a napětí uvolní i levandulové mýdlo.

Jediné, co musíte udělat, je uložit na noc k nohám mýdlo pod prostěradlo. Mýdlo pak stačí vyměnit jednou za měsíc.

Tip závěrem

  • Někteří lidé jsou s tímto způsobem úlevy od křečí a syndromu neklidných nohou spokojeni natolik, že si kousek mýdla neváhají na noc uložit přímo do ponožek

 

napsala Bára Klímová

foto: avantaje.ro

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz