Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Babské rady, jak vyčistit zažloutlý plast. Pomůže prací prášek, i aceton

Babské rady, jak vyčistit zažloutlý plast. Pomůže prací prášek, i aceton

1.9.2020 - redakce Babinet.cz

S plastem se všichni dnes a denně setkáváme. V domácnosti máme plastové parapety, plastová okna, malé interiérové prvky, a stejně tak jsou z plastu i některé části domácích spotřebičů. V exteriérech se pak nejčastěji setkáváme s plastovým zahradním nábytkem. Ať jde však o okno, nebo o zahradní židli, vždy plast začne postupem času podléhat žloutnutí. Dnes si proto ukážeme, čím je možné plast šetrně vyčistit, aniž bychom jej poškodili.

 • Prací soda

K tomuto způsobu čištění si v litru vody rozpusťte lžíci prací sody, a lžíci pracího prášku. V této směsi nechte zažloutlý plast odmáčet přes noc. V případě potřeby celý proces ještě jednou zopakujte. Plast však nechte skutečně pouze odmáčet, plochu ničím nedrhněte.

Druhý den stačí plastový prvek opláchnout teplou vodou.

 

 • Kyselina octová

V tomto případě pracujte v rukavicích, aby nedošlo k podráždění, či poranění pokožky. Kyselinu octovou si jednoduše naneste na čistý měkký hadřík, a vyčistěte zažloutlá místa na plastu. Poté opláchněte teplou vodou.

 

 • Tekuté mýdlo

Plast sice jde tekutým mýdlem vyčistit fantasticky, ale to však jen tehdy, je-li zažloutnutí relativně čerstvé. Pokud se tedy na plastu nově objeví zažloutnutí, jděte na něj s tekutým mýdlem, nebo mýdlem na praní. V obou případech by si měly složky s čerstvým zažloutnutím poradit. Mýdlo pak do skvrny zapracujte měkkým hadříkem, a poté opláchněte.

 

 • 30% peroxid vodíku

Technický 30% peroxid vodíku je určený k čištění a bělení. Pro absolutní bezpečnost práce s tímto peroxidem, vždy dodržujte pokyny uvedené na obalu. Rozhodně pracujte v rukavicích. Peroxid vodíku naneste na čistý měkký hadřík, a vyčistěte zažloutlá místa na plastu. Proces opakujte tolikrát, kolikrát je potřeba. Nakonec místo omyjte teplou vodou.

 

 • Alkohol

V boji se zažloutlým plastem vám pomůže i alkohol. Vyčistěte zažloutlou plochu pomocí měkkého hadříku a 80% alkoholu. Použít můžete konzumní líh, ale s lehčím zažloutnutím by si měla poradit i 70% vodka. Očistěte žlutou plochu alkoholem, který nanesete na čistý bavlněný hadřík a poté omyjte teplou vodou.

 • Aceton

Aceton určitě není dobré používat na všechny typy plastů, proto raději vždy nejdřív naneste malé zkušební množství acetonu pouze na kousek znečištěné plochy. Pokud bude vše v pořádku, můžete pokračovat v čištění. S nepříliš silným zažloutnutím vám pomůže také odlakovač s acetonem.

Aceton naneste na čistý bavlněný hadřík a očistěte potřebná místa. Pak opět vše omyjte teplou vodou. V případě potřeby tento způsob čištění opakujte.

 • Speciální sprej na čištění plastů

Pokud se nakonec rozhodnete pro kupovaný přípravek, pak ve specializovaných obchodech sáhněte po spreji na čištění plastu. Produkt by vám měl zajistit čistotu, vybělení a navíc poskytnout i dlouhodobou vrstvu, která je neviditelnou ochranou plastu. Při samotném čištění pak postupujte podle pokynů uvedených na obale.

Tipy závěrem

 • u plastu se nikdy nedá očekávat, že by se bílá barva znovu objevila v původní intenzitě
 • barevným sloučeninám na povrchu plastu nelze zcela zabránit a bílou barvu nemůžeme zcela obnovit. Tam, kde je to možné, můžeme plast přestříkat bílou barvou ve spreji
 • v případě jakéhokoliv čištění vždy nejdříve zkuste vyčistit pouze malou plochu a počkejte, zda se neobjevilo žádné poškození. U některých typů plastů by mohlo dojít k znehodnocení povrchu a případnému rozleptání
 • plastové předměty nikdy nečistěte ničím, co by je mohlo znehodnotit a poškrábat. Vyhněte se proto abrazivním přípravkům
 • pozor si dávejte také na to, čím čistíte. Určitě nepoužívejte drátěnky, tvrdé kartáče a raději se vyhněte i drsnějším houbičkám na nádobí. Tyto úklidové potřeby plast mohou také velice rychle poškrábat
 • nezapomínejte pravidelně čistit plast od veškerých nečistot mokrou metodou
 • žloutnutí plastu se nikdy nevyhneme úplně, jde o běžný jev. Nicméně můžeme dodržovat pár preventivních opatření, která žloutnutí alespoň oddálí.

Například se vyvarujme vystavování plastu přímému slunečnímu záření.  Pokud však jde třeba o parapet, jen těžko se nám podaří jej před sluncem zcela ochránit. Můžeme parapet ale zakrýt jemnou, dekorativní tkaninou, nebo hezkými ubrousky.

Stejně tak cigaretový kouř. Kouříte-li v bytě, velmi brzy plast začne silně žloutnout. Jde hlavně o parapety, rámy oken a plastové prvky některých spotřebičů

 

 

napsala Bára Klímová

ilustrační foto: webbsantiquemalls.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

normální chlap
1.9.2020 09:58

Ajaj. Od neúčinných vodiček pro nešikovné patlalky přecházíme k tvrdé chemii :D Plastová židlička z ilustrační fotografie je vyrobena z PVC. To je sice chemicky velmi odolný plast, ale přeci jenom bych na něj kyselinu octovou raději nepouštěl (a na polyamid už VŮBEC ne, ale z toho budou maximálně tak područky nebo výplet u křesílka). Potravinářský ocet klidně, nepomůže, nepokazí, ale koncentrovanou CH3COOH raději ne. Ještě horší je aceton, ten PVC doopravdy rychle rozpouští. Pokud se má použít, tak lehce otřít hadříkem s acetonem (aby se PVC nerozpustil ale jen trochu nabobtnal) a nechat uschnout. Na žádné velké drbání to není a postup raději vyzkoušejte někde kde ty šmouhy nebudou vadit :-) Ethanol na PVC také působí, ale není tak hrozný, tím to s opatrností půjde. Koncentrovaný peroxid vodíku sice vybělí, ale může způsobit zdrsnění povrchu, který pak bude náchylnější k ušpinění. Jediné co bych mohl s klidným svědomím doporučit jsou výše zmíněné spreje, případně v technické praxi oblíbený d-limonen (ten je taky v těch sprejích, akorát v malém množství a za draho).

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz