Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  V důsledku dešťů se množí plevel. Jak se ho šetrně zbavit, abychom každý den neleželi v záhonech

V důsledku dešťů se množí plevel. Jak se ho šetrně zbavit, abychom každý den neleželi v záhonech

16.7.2020 - redakce Babinet.cz

Záhony jsou letos, díky dešitvému počasí, plné plevele. Je to vážný problém, protože dokud jsou rostlinky pěstované zeleniny menší, dokáže je zahubit. Zabije i plně vzrostlé rostliny, například v případě, objeví-li se na záhonech nějaká nepříjemná popínavka. Proto je důležíté včas zasáhnout.

Jelikož určitě nemáme dostatek času k tomu, abychom v záhonech stále leželi a pleli, je nutné přistoupit k aplikaci prostředků, které nám pomohou. V případě chemických postřiků ale není vždy jasné, že zahubí pouze plevel a my určitě nechceme přijít o vše, co pěstujeme.

Domácí přípravky

V tom případě není nic jednoduššího, než přistoupit k výrobě domácích přípravků ze surovin, které lehce seženeme, nebo které máme třeba dokonce doma.

Nic složitého

Mnohdy stačí na plevel úplně banální věci. Ideální je třeba obyčejná horká voda. Všude tam, kde máme plevel a pěstované rostliny jsou dostatečně daleko, stačí nelít horkou vodu. Účinné je to hned. Vodu můžete na nechtěné rostliny nalévat rovnou z rychlovarné konvice. Pořád je to snazší, než při použití chemie, kterou pomocí rozprašovače můžete aplikovat tam, kam jste opravdu nechtěli.

Sůl

Sůl není účinná pouze na slimáky, pomůže i v boji s plevelem. Vůbec mu totiž nesvědčí. Hráběmi nebo kopátkem odtáhněte plevel od hlíny, odřežte jej a stonky zasypte solí. Sůl z rostlin vytáhne vodu a je po problému. Opět se snažte neposypat užitkové rostliny.

Mezi spárami

Plevel rostoucí v chodníčku, obrubníku, nebo mezi spárami kachliček, to je také problém, zlikvidujete jej ale snadno a ekologicky. Připravte si 300 ml octa, které smícháte s 30 g soli a třemi kapkami saponátu na nádobí.

Směs nalijte do rozprašovače a aplikujte. Kdyby to nezafungovalo podle vašich představ, tak plevel dorazte dvěma lžícemi lihu smíchaného s 250 ml vody.

Mulčovací kůra?

Bez plevele vám záhony udrží také mulčovací kůra. Hodí se však spíše do ozdobných záhonků s květinami. Pokud za ni nechcete vyhazovat peníze a zároveň toužíte záhony pohnojit, tak smíchejte spadané listí, posekanou trávu a třeba i zbytky zeleniny z kuchyně. Nebo cokoli ze sklizené úrody. Tím posypejte záhony na podzim a na jaře máte vystaráno.

Můžete to udělat ale i nyní kolem rostlin, které na sklizeň teprve čekají.

 

napsala Zuzana Zelenková

Ilustrační foto: pixabay.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip