Babinet.cz  /  Magazín  /  Volný čas  /  Tip na výlet: Dosud nevídané krásy Brd

Tip na výlet: Dosud nevídané krásy Brd

16.6.2020 - redakce Babinet.cz

Před několika lety došlo k události, která se u nás zas až tak často nestává. Armáda se vzdala části svých výcvikových prostorů a z veřejnosti nepřístupného Vojenského újezdu Brdy se k 1. lednu 2016 stala volně přístupná Chráněná krajinná oblast Brdy zahrnující i některé stávající brdské přírodní parky.

Na její celkové rozloze 345 km2 nedočkaví návštěvníci najdou řadu přírodních pozoruhodnosti a chráněných druhů rostlin a živočichů (např. orla mořského nebo kosatec sibiřský) a rovněž několik pozoruhodných staveb.

Lovecký zámeček si zahrál v 30 případech majora Zemana

Jen málokdo měl třeba dosud příležitost osobně navštívit přísně střežený romantický lovecký zámeček Tři trubky postavený v letech 1888 – 1890 hrabětem Jeronýmem Colloredo-Mansfeldem nedaleko Strašic. Svého času si jej oblíbil prezident Masaryk a po roce 1948 papaláši z ministerstva národní obrany. Podle svědectví pamětníků zde například v osmdesátých letech často pobýval ministr obrany Martin Dzúr, generál Karel Rusov a sovětští poradci stejně jako tehdejší předseda vlády Lubomír Štrougal a manžel jeho sestry, neslavně proslulý velitel Západního vojenského okruhu generál František Veselý. Ten sem pravidelně jezdil na lov vyhlášených brdských jelenů a říká se, že byl v tomto ohledu velmi úspěšný. Je možné, že zámeček také posloužil jako inspirace pro loveckou chatu Liščí doupě továrníka Čadka v 5. díle seriálu 30 případů majora Zemana Hon na lišku (1974), na jehož tvorbě se údajně podílela také Ústřední redakce armády, brannosti a bezpečnosti (ÚRABB). V budoucnu by měl tento historický skvost sloužit jako naučné centrum Dům přírody.

Růžový hrad

Asi nejstarší alespoň částečně dochovanou brdskou stavební památkou je zřícenina „růžového“ hradu Valdek založeného nejspíše Oldřichem Zajícem z rodu Buziců kolem roku 1260. Postupem doby vystřídal řadu majitelů a roku 1623 je uváděn jako pustý. Do roku 2007 byl jako součást vojenského újezd veřejnosti nepřístupný, od 1. ledna 2016 spadá pod obec Chaloupky. Jeho dnešním návštěvníkům je určeno parkoviště pod hradem. Při prohlídce této volně přístupné raně gotické památky si můžete připomenout pověst o zdejší bílé paní. Zjevuje se nejen o půlnoci, ale také v poledne a střeží hradní poklad obsahující kromě jiného zlatý stůl a dvanáct zlatých židlí, Na svahu pod hradem se nachází tzv. kamenné moře tvořené množství větších i menších balvanů

Přísně tajné!

Novodobou historii Brd představuje podzemní vojenský bunkr Javor 51 nedaleko Míšova, který na základě smlouvy mezi ČSSR a SSSR o skladech speciální munice z roku 1965 vybudovaly tehdejší Vojenské stavby. Po dokončení ho roku 1968 převzala Sovětská armáda a do přísně střeženého areálu se poté po dvě desetiletí nikdo jiný nedostal. Šanci neměl ani Gustav Husák či ministr obrany Martin Dzúr… Skutečnost, že zde byly až do března 1990 umístěny sovětské jaderné zbraně, byla oficiálně potvrzena teprve zprávou ČTK z 18. dubna 1991, podle níž toto přiznal mluvčí ministerstva zahraničních věcí Jurij Gremitskin. 17. srpna 2013, bylo díky nadšencům z Nadace Železná opona v tomto bunkru vybudováno víc než pozoruhodné Atom muzeum Javor 51, zatím otevřené jen o víkendech od dubna do listopadu. Návštěvníci v něm uvidí třeba také jaderný reaktor Škoda Plzeň (pochopitelně mimo provoz) a unikátní fotografie jaderného polygonu Semipalatinsk v Kazachstánu (bývalý SSSR), kde svého času cvičilo i vojsko Československé lidové armády.

Napsala Jitka Lenková

Kudy tam

CHKO Brdy se rozkládá v turisticky atraktivní východně od Příbrami, kde sídlí také její správa. Další dvě pracoviště správy CHKO Brdy budou zřízena v obcích Jince a Spálené Poříčí, v obci Obecnice vznikne infocentrum. V obcích přilehlých k CHKO se předpokládá vybudování nejméně pěti záchytných parkovišť, v samotné CHKO potom vytyčení cyklostezek (cca 450 km), pěších turistických tras a nejméně tří naučných stezek, které návštěvníky zavedou na ta nejpozoruhodnější místa, např. k Padrťským rybníkům, k dopadovým plochám Tok a Jordán nebo na vrch Třemšín (872 m).

TIP: nové propagační materiály Ediční řada obsahuje celkem 3 brožury doplněné 6 informačními letáky. Základní obecný prospekt, který zájemce provede celou oblastí, rozšiřuje 20 tipů na pěší a cyklovýlety, které ocení především vyznavači aktivního odpočinku. Další vydané brožury přinášejí celkem 20 tipů na výlet, resp. 10 výletů pěšky a 10 cyklo výletů. Každý výlet obsahuje popis trasy i zajímavostí v okolí, orientační mapku se zaznačenou trasou, informaci o její délce a náročnosti. Nezapomnělo se ani tip na dobré jídlo, a tak každý z výletů obsahuje tipy na místní gastronomii. Brožury obsahují lehké trasy vhodné pro rodiny s dětmi, i náročnější pro sportovce. Kolekci doplňuje také 6 informačních letáků, které představují jednotlivé turistické cíle. Slouží tak jako krátká pozvánka na hrady a zámky, rozhledny, místa spjatá s vojenskou minulostí nebo třeba do muzeí a galerií. Inspirativní brožury a letáky jsou k dostání ve vybraných turistických cílech a informačních centrech v oblasti Brdy a Podbrdsko, v informačním centru Středočeské centrály cestovního ruchu v Husově ulici v Praze nebo online na webu brdyapodbrdsko.cz.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Obrázky

1 – Padrťské rybníky si oblíbily také vydry

Zdroj: http://4.bp.blogspot.com/-dFv2nJR7YLE/Tc_kRcsqqsI/AAAAAAAADNU/L_LPxPsw65w/s1600/P1160157.JPG

2 – Lovecký zámeček Tři trubky pamatuje ledacos

Zdroj: http://foto.turistika.cz/foto/42547/33069/full_17ca97_f_normalFile1-tri-trubky-1.jpg

3 – Zřícenina hradu Valdek ukrytá již po stalení v hlubokých brdských lesích

Zdroj: http://i.idnes.cz/14/041/org/JB524105_13.jpg

4 – Masivní ocel dodnes hovoří za vše

Zdroj: Nadace Železná Opona

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip