Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Tip na výlet: Navštivte Vojenské muzeum a zámek v Lešanech

Tip na výlet: Navštivte Vojenské muzeum a zámek v Lešanech

9.6.2020 - redakce Babinet.cz

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se nachází unikátní Vojenské technické  muzeum. Vzniklo v roce 1996 v objektu bývalých vojenských kasáren jako expozice Vojenského  technického muzea Praha. Nachází se zde na 700 historických vozidel, tanků, kanonů, houfnic a osobních vojenských vozidel.

Při vstupu do objektu nemůžeme přehlédnout známý růžový tank. V deseti tematicky řazených halách si návštěvníci postupně projdou historií vojenské techniky počínaje začátkem 20. století. Velmi zajímavá je například expozice Ostravské operace – tankové bitvy, která se odehrála v březnu až dubnu 1945 a patřila k nejtěžším operacím 2. světové války. V polovině trasy návštěvník podchází například i sovětský tank T34/85 a může nouzovým východem nahlédnout do nitra tanku a prohlédnout si tak celý jeho bojový i řidičský prostor. Zaujme také německý střední tank Pz. Kpfw.IV. Celý prostor je ozvučen, a tak se návštěvník v podstatě ocitne uprostřed bitvy. Celou scénu pak doplňují figuríny vojáků a pocit je skutečně velmi autentický.

Najdeme zde navíc i další velmi zajímavé expozice, jako jsou expozice raketového, železničního, spojovacího vojska nebo děla systému Škoda z období 1890 – 1935 protiletadlového vojska. Pod venkovními přístřešky si může návštěvník prohlédnout také mnoho exponátů z období studené války a celou řadu tanků z výzbroje nejen bývalé Varšavské smlouvy, ale i západních mocností. Nepřehlédnutelný je například mohutný izraelský tank Merkava Mk.1 nebo britský tank Centurion Mk.9.

Všechny expozice jsou s podrobnými a velice zajímavými popisky, a tak si přijde na své i laik, který vojenské technice nerozumí. Unavení návštěvníci se mohou také posilnit v místním občerstvení, v jehož blízkosti uvidí rovněž venkovní expozici polních kuchyní.

Na památku si lze v místních suvenýrech zakoupit i trička a další vojenské oblečení, běžné turistické suvenýry a pro malé válečníky i repliky některých zbraní. V letních měsících pak muzeum pořádá mnoho akcí, jako kupříkladu Tankový den, kdy lze některá vystavená vozidla vidět v akci.

Pokud vás návštěva muzea ještě neunaví, můžete navštívit v nedaleké obci Lešany i zámeček, ve kterém se dnes nachází penzion s restaurací a často se zde konají též svatby. Zámek byl v polovině 16. století přestavěn ze staršího sídla. V roce 1683 ho získala kapitula sv. Víta na Pražském hradě a zámku vtiskla současnou podobu. Zámek byl krásně opraven. Podle informací na webu by po předchozí dohodě měl poskytovat i prohlídky budovy. V okolí se dále nachází ještě i mnoho jiných zajímavých turistických cílů, kupříkladu zřícenina hradu Zbořený Kostelec nebo Týnec nad Sázavou. Do Lešan se dopravíte rovněž i příměstskou autobusovou dopravou nebo vlakem.

 

napsal Petr Matura

foto: archiv autora

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

malickasu
9.6.2020 15:30

:)

abrakagabra
9.6.2020 19:38

hezký růžový tank...

gabma
6.7.2020 10:49

je to tam skutečně zajímavé

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip