Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Mokrá stěna může ohrozit statiku celého domu. Jak ji vysušit?

Mokrá stěna může ohrozit statiku celého domu. Jak ji vysušit?

8.6.2020 - redakce Babinet.cz

Mokré zdivo, to je obrovský problém. Nejenže se na takových stěnách dobře rozmáhá plíseň, která je životu nebezpečná. Mokré stěny ohrožují také statiku celého domu. Ty pak mohou praskat a celý domek se nám může lehce sesypat na hlavu. Pokud byste kupovali mokrý dům či byt, tak jej jednoznačně neberte. Pokud jste to nechali zajít takto daleko doma, nezbude vám nic jiného, než zabojovat.

První co můžete udělat je intenzivní průvan. Vzduch bude stěny dobře vysoušet a to je potřeba. Větrání je důležitá věc, na kterou lidé poněkud zapomínají. A to je špatně. I tomu mokru by se jím často předešlo.

Snažte se také maximálně topit. Chce to horkovzdušný nebo tepelný agregát, ten bude dům vysoušet. No a nakonec je také potřeba aplikovat odvlhčovat. Což je, podobně jako v případě, že se vám začne dělat plíseň, dost zásadní pomocník.

Příliš intenzivním vysoušením ovšem mohou zdi také začít praskat – mimochodem, to by mohly praskat, i kdyby se vysoušet vůbec nezačalo.

Snížení vlhkosti vzduchu

Celou dobu nám jde v podstatě o to, abychom maximálně snížili vlhkost vzduchu. Protože právě tuhle vodu obsaženou ve vzduchu potom absorbují nejen zdi, ale také podlahy, nábytek, prostě všechno, co v domě máme.

Před samotným vysoušením ale nejprve oklepejte zdivo. V tom by se mohla tvořit plíseň také. Vysoušejte samotné cihly, nebo tedy materiál, ze kterého je dům postaven. Všechny práce konzultujte s odborníky. Je jasné, že v dnešní době chcete ušetřit a vykonat to svépomocí, ale za konzultaci zase tolik nezaplatíte, ale budete mít za to jistotu, že jste nic nezanedbali.

Až se zdivo vysuší, tak jej znovu nahoďte

Mimochodem stojí za úvahu, pokud tedy bydlíte v domě, zvážit, zda by nebylo dobré udělat podél všech stran domu (zvenku) drenáž, která by odváděla přebytečnou vodu, aby se vám opět nevsakovala do základů.

To je však poněkud složitější práce. Na tu nejspíše sami stačit nebudete a bude potřeba povolat specializovanou firmu.

Elektrický odvlhčovač

Pokud je stav vašeho domu či bytu „chronický“ a hrozí-li, že by se vše mohlo opakovat a zdivo by mohlo být znovu mokré, pořiďte také elektrický odvlhčovač. Ten vám bude doma udržovat přijatelné ovzduší.

 

Napsala Zuzana Zelenková

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip