Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Inkontinence trápí i ženy v těhotenství a po porodu

Inkontinence trápí i ženy v těhotenství a po porodu

11.5.2020 - redakce Babinet.cz

Potíže se samovolným únikem moči si většina z nás spojuje s vysokým věkem, ve skutečnosti však tento problém dočasně postihuje i ženy těhotné a po porodu. Odhaduje se, že touto formou dočasné inkontinence trpí dokonce až 50% žen. Přesto se tomuto jevu nevěnuje téměř žádná příručka pro těhotné.

Těhotné ženy po porodu trápí obvykle tzn. stresová inkontinence, která je způsobena zvýšeným tlakem plodu na močový měchýř. Oslabené pánevní dno zapříčiňuje menší možnost ovládání svalů (svěračů) ve spodní části močového měchýře, a tím i menší kontrolu nad udržením moči. Žena tak pociťuje častější potřebu močení než obvykle. Náhodný únik moči při stresové inkontinenci také nastává při smíchu, kýchaní, kašli nebo cvičení.

„Nejvyšší výskyt stresové inkontinence je zaznamenáván v období kolem porodu a těsně po něm,“ vysvětluje MUDr. Lukáš Horčička, gynekolog, urogynekolog, vedoucí lékař Urogynekologické ambulance GONA, „původ těchto obtíží vzniká velkým tlakem dělohy a hlavičky dítěte na močový měchýř, další příčinou je zvýšený objem vody v těle ženy a hormonální změny, které těhotenství i přípravu na porod provázejí. Nejvýznamněji se na vzniklých zdravotních obtížích podílí oslabení svalů pánevního dna.

Jak se s problémem vypořádat?

Pro většinu maminek je naštěstí odpověď jednoduchá: cvičení na posílení svalů pánevního dna. „Cvičení může trvat až několik týdnů než pocítíte výrazné zlepšení, ale jako u každého cvičení je potřeba vytrvalost a pravidelnost. Navíc jde o životní pohodu, kterou může inkontinence narušit, jelikož působí negativně na psychiku ženy,“ dodává MUDr. Horčička.

Můžete cvičit téměř kdykoliv – u televize, při vaření, v tramvaji nebo i při procházce s miminkem. Stačí jen na to myslet, věnovat jim tři minuty každý den a brzy ucítíte tu změnu. Cvičení výborně zabírá nejen jako prevence, ale i pokud už máte nějaký problém, což bývá nejčastěji inkontinence. Záleží ovšem na jejím typu. „Speciální cviky na posílení pánevního dna pomohou u stresové inkontinence. U syndromu hyperaktivního měchýře je nutná medikamentozní léčba,“ upozorňuje urogynekolog Lukáš Horčička.

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Julča78
28.6.2020 15:27

Dobrý den. Já jsem s tím po porodu měla velký problém a nic moc nezabíralo. Nakonec jsem dostala doporučení na tuto kliniku a konečně mi někdo pomohl http://www.urogynekologie-otcenasek.cz/inkontinence/ :) Fakt mohu jedině doporučit.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip