Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Trpíte častou únavou? Co pomáhá a kdy už únava není normální

Trpíte častou únavou? Co pomáhá a kdy už únava není normální

18.4.2020 - redakce Babinet.cz

Dnešní doba si žádá vysoké nároky na nás všechny, avšak ne vždy máme na vše dostatek energie. Jsou dny, kdy ani velký šálek kávy nepomůže. Stačí dodržovat pár jednoduchých zásad a únavy se zbavíte jednou provždy.

Základem je strava

Těžká jídla rozhodně nejsou vhodnou variantou. Pro tělo je velmi těžké zpracovat takové jídlo. Vsaďte raději na pestrou, vyváženou a zdravou stravu. Tělo se vám odmění nejen sílou po celý den, ale i pokrokem k vysněné postavě.

Dodržujte pitný režim

Častým důvodem k únavě je nedostatečná hydratace. Únava je prvním stupněm, po ní hned následuje bolest hlavy. Nejlepší je čistá voda, ale pokud byste přeci jen dali přednost jiné variantě, napijte se neslazeného bylinkového čaje nebo vody s citronovou šťávou.

Ovocný životabudič

Pokud opravdu potřebujete rychle nakopnout, svěřte to do rukou ovoce. Banán, jablko, hruška, pomeranč, jahody, prostě jakékoliv, které vám chutná. Ovoce obsahuje hodně cukrů (fruktózy), které rychle dodají potřebnou energii. Avšak pozor, nemá dlouhodobý efekt.

Čerstvý vzduch je všelék

Vydýchaný vzduch a teplo působí jako ukolébavka. Zkuste jít na krátkou procházku. Pohyb rozproudí krev a díky čerstvému vzduchu se vám bude i rychleji okysličovat. Únava bude vniveč. Jestliže nemáte možnost odejít ven na krátkou procházku, otevřete si alespoň okna a dejte si krátkou přestávku.

Pořádně se vyspěte

Spánek je nejdůležitější bojovník proti únavě. Pokud se pořádně nevyspíte, nikdy nebudete mít dostatek energie po celý den. Pokud vám dělá problém večer usnout, doporučuje se horká koupel před spaním.

Vyvarujte se stresu

Stresové situace náš organismus neskutečně vysilují. Zkuste si vzpomenout na své nedávné napjaté situace. Po každé z nich přijde mnohonásobná únava. Bohužel se jim nikdy nejde stoprocentně  vyhnout, proto by se měli dostatečně vykompenzovat. Ve svém volném čase dělejte jen to, co vás baví a naplňuje. Jeďte na výlet s rodinou, vyjděte si s přáteli do města, přečtěte si knížku. Je mnoho možností, tak svůj čas nepromrhávejte.

Nevyhýbejte se sportu

I když to může znít paradoxně, sport ulevuje od únavy. Stačí si najít aktivitu, která vás bude bavit. Pokud se na hodiny budete vždy těšit, tělo se po aktivitě naplní endorfiny a bude plné síly a nadšení. Můžete začít s lehkými sporty jako je plavání, jóga nebo jízda na kole a kolečkových bruslí.

Kdy už únava není normální?

Pokud trpíte těžkou únavou po dobu déle jak 5 měsíců, měli byste vyhledat odbornou pomoc. Zajděte ke svému praktickému lékaři, který by měl provést příslušné testy na závažnější onemocnění. Zdraví máme jen jedno, tak nepodceňte případný varovný signál vašeho těla.

 

Napsala Michaela Procházková

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip