Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Které druhy ořechů jsou nejlepší při hubnutí a které pro zdraví

Které druhy ořechů jsou nejlepší při hubnutí a které pro zdraví

17.4.2020 - redakce Babinet.cz

Pravidelná konzumace přiměřeného množství ořechů může mít blahodárné účinky pro tělo. Obsahují mnoho prospěšných látek. Prozradíme, jaké léčivé účinky mají, a které druhy pomohou při hubnutí.

Ořechy jako superpotravina

Ořechy jsou bohaté na vitamin B3, který prospívá pokožce. Dokáže ji zjemnit a dodá zdravou barvu. Mimo jiné obsahuje kyselinu alfa-linolenovou, která pozitivně působí proti vzniku krevních sraženin a pomáhá snížit hladinu cholesterolu a krevní tlak. Další nepostradatelné látky jako vitamin E, draslík, meď, železo, aminokyseliny a esenciální mastné kyseliny podporují činnost našeho srdce a chrání ho. Pokud budete pravidelně jíst ořechy, snížíte riziko vzniku infarktu. Pokud nepodceňujete prevenci rakoviny, pak se ořechům rozhodně nevyhýbejte. Obsahují ještě kyselinu ellagovou, která je účinná jako prevence proti rakovině. Ořechy podporují výkon mozku a jeho vývoj, proto by ořechy neměly vynechat ani děti. Avšak přeci jen každý ořech je víc specifický něčím jiným.

Vlašské ořechy

Jsou zdrojem kvalitních bílkovin a tuků. Vlašské ořechy využijeme zejména při srdečních onemocnění. Jsou bohaté na vitaminy skupiny B, které pozitivně prospívají vlasům, nehtům i pokožce. Mimo jiné chrání tělo před buněčním poškozením, takže výrazně zpomaluje proces stárnutí pokožky. Navíc má i protizánětlivé účinky.

Mandle

Mandle působí pozitivně na trávicí systém a pročišťují střeva. Jsou významným zdrojem vápníků, který je důležitý pro zdravé kosti a napomáhá správné funkci srdce, svalů a nervové soustavy. Množství obsaženého vápníku je mnohem větší než třeba u mléka. Pravidelná konzumace mandlí navíc posilňuje nervy a pomáhá překonávat stres.

Pistácie

Pistácie jsou ideální volbou při hubnutí! Obsahují čtyřikrát méně kalorií než ostatní ořechy. Jsou známy svým vysokým obsahem železa, který je významný pro tvorbu buněk a pomáhá při transportu kyslíku po těle. Navíc obsahují nezanedbatelné množství mědi a díky tomu často předčí kdejaký farmaceutický přípravek.

Para ořechy

I když mají vyšší počet kalorií, jejich chuť i účinky stojí za to. Jsou významným zdrojem selenu, který známým bojovníkem proti rakovině. Přibližně 5 oříšků denně, nám zajistí jeho stoprocentní denní dávku.

Napsala Michaela Procházková

Ilustrační foto: pixabay

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip