Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Co může za zápach z úst?

Co může za zápach z úst?

14.4.2020 - redakce Babinet.cz

Jeden z nejdiskrétnějších problémů, který ale trápí mnoho lidí. Zápach z úst má několik příčin a se všemi se dá účinně bojovat. Zatočte s ním a zbavte se studu.

Nejčastější příčina: usazený zubní plak

Zuby si vyčistíme ráno a pak večer. Mezitím se nám na zubech usazuje zubní plak. Ten v sobě má bakterie, které nejen škodí povrchu zubní skloviny, ale také vašemu dechu. Řešit to můžete čištěním zubů v poledne, anebo žvýkáním. Při žvýkání se totiž tvoří více slin, které částečně zabraňují usazování plaku. Problémy se zápachem z úst může způsobit také neošetřený zubní kaz nebo neléčený zánět dásní. Zubní kaz bez problémů odstraní zubní lékař. Řešení zánětu dásní je na trochu delší dobu, ale dentální hygienistka vám s tím efektivně pomůže.

Nenápadný problém: suchá ústa

Když sníme česnek, cibuli nebo jinou aromatickou potravinu, počítáme s tím, že nám z úst zrovna vonět nebude. A co když se objevuje zápach z úst, i když nic nesníte? Možná trpíte problémem s tvorbou slin. Ty pomáhají ústa zvlhčovat a zabraňovat tak jejich vysoušení. Pokud se vám tedy tvoří slin málo, pak se může objevit zápach z úst způsobený jejich suchostí. S tímto problémem můžete bojovat několika způsoby. V první řadě omezit pití kávy, některých druhů alkoholu a kouření cigaret.

Naopak přidejte na přísunu čisté vody. Pomohou i přípravky, které podporují tvorbu slin nebo zvlhčují dutinu ústní. Speciální řadu produktů má značka GUM pod označením Hydral a značka Xerostom, která se na řešení tohoto problému specializuje.

Příčina může být i jinde

Zápach z úst může být způsobem i jiným problémem. Například zápach po acetonu bývá charakteristický pro diabetes, zápach po čpavku je typický u ledvinového selhání, hnilobný zápach z úst může souviset onemocněním plic, a charakteristický zápach produkuje i onemocnění jater. Pokud tedy nevyřešíte váš problém návštěvou u zubního lékaře nebo hygienistky, pak je potřeba se obrátit na jiné oborníky. Ti pomohou s odstraněním příčiny jinde v těle.

Autor: Andrea Ivaničová, www.nazuby.cz

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

petra78
14.4.2020 20:57

Těch příčin je opravdu mnohem mnohem více, než tady píšete. Já jsem na svoji nemohla přijít pěkně dlouho, pomohla mi k tomu až tato kniha o zápachu z úst https://www.zapach-z-ust-ebook.cz Moje příčina byla mrtvý zub!

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip