Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Jak nastavit doma systém, když máme domácí vyučování

Jak nastavit doma systém, když máme domácí vyučování

16.3.2020 - redakce Babinet.cz

Přečtěte si deset hlavních rad, které pro vás připravili pedagogové ze Základních škol.

 1. Dodržujte režim – základem je pokračovat v pravidelném režimu, na který jsou děti zvyklé. Trvejte na tom, aby i teď, kdy jsou doma, vstávaly a chodily do postele v pravidelný čas.
 2. Simulujte časový rámec výuky, včetně dodržování přestávek. Toto není víkend ani den, kdy by mělo mít dítě úplně volno. Pokud dítě pracuje u stolu, posaďte jej k němu vždy ve stejný čas. Škola má také přece určitý pevný řád.
 3. Program dne upravte z pohledu režimu běžného výukového dne. Stanovte přesný harmonogram, kdy má dítě dělat úkoly, kdy se protáhnout a nezapomínejte na kroužky, resp. aktivity, které děti na kroužcích běžně dělají – malujte si s nimi, vezměte je ven, nechte je sportovat. Vše do tohoto harmonogramu zakomponujte.
 4. Zdokonalujte dovednosti čtení a psaní. Jsou to přece základní znalosti, bez kterých se v životě neobejdete. Navíc k tomu nepotřebujete žádné další pomůcky.
 5. Motivujte dítě, aby udržovalo sociální kontakt se spolužáky. Podpořte jej, aby diskutovalo dané předměty se spolužáky – nechte ho poptat se, jak to dělá spolužák. Upevní to jejich zájem o výuku a sociální interakci.
 6. Držte se návodu, který vám dává učitel. Sledujte stránky své školy a komunikujte s třídním učitelem.
 7. Dělejte si poznámky. Používejte způsob, který vám vyhovuje. Mohou to být „lepíky“ nebo různé záložky, na které si zaznamenávejte, s čím má dítě problém.
 8. Pokud něčemu dítě nerozumí, konzultujte s učitelem. Látku s dětmi opakujte, procvičujte, ale nesnažte se jim látku vysvětlit sami. Ptejte se dítěte, jak látce rozumí, jak by to řešilo,
  nechte si vysvětlovat od něj. Podporujte ho v jeho práci, nedělejte ji
  za něj.  
 9. Pokud si nebudete vědět rady s něčím i tak, cvičení raději vynechte. Ať si klidně dítě poznamená, že mělo s cvičením problém. Určitě to s ním po návratu do školy pedagog rád probere. Pokud je to možné, ptejte se hned učitele nebo spolužáků.
 10. Učte děti pracovat s plánováním činností a zpětnou vazbou. Nechte ho naplánovat si, co udělá, v jakém čas a zpětně si vyhodnotit, zda se mu vše podařilo. Ať shrne důvody, proč ano a proč ne a vymyslí, jak s tím bude dále pracovat. (Tento bod se může zdát pro menší děti složitější, žáci od 3.-4. tříd by to měli zvládat).

Zdroj textu: Připravil Kidtown.cz, obchod s hračkami pro správný rozvoj dítěte, ve spolupráci s pedagogy ze Základních škol Prahy 6

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz