Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Citron, zázvor, pepř. Osvědčení pomocníci, kteří zatočí s příznaky nachlazení

Citron, zázvor, pepř. Osvědčení pomocníci, kteří zatočí s příznaky nachlazení

3.3.2020 - redakce Babinet.cz

Sychravé zimní počasí působí na lidský organismus přímo nebezpečně. Armády bacilů pořádající útoky na náš organismus zkoušejí jeho imunitu a sotva narazí na malou skulinku, už pracují na jejím prohloubení jak to jen jde.

Podnikněte preventivní opatření proti nachlazení už nyní a pojďte se s námi podívat na to, jak jednoduše si můžete starosti s vyháněním bacilů ušetřit.

Tradičním pomocníkem v boji s nachlazením jsou CITRONY. Věděli jste však, že ačkoliv vnímáme citrony jako kyselé, při trávení jsou metabolizovány na uhličitan draselný, který pomáhá neutralizovat přílišnou kyselost? Citronová šťáva je silně antiseptická, takže podporuje imunitní systém, je účinným lékem pro všechny druhy infekce a pomáhá snižovat horečky. To víme. Méně známo je, že díky přeměně na uhličitan draselný pomáhá také při mnoha zažívacích potížích včetně škytavky, pálení žáhy, nevolnosti, zácpy a střevních parazitů. Citron navíc posiluje játra a stimuluje produkci žluči, pokud se šťáva užívá v horké vodě každé ráno hodinu před snídaní. Citronová šťáva smíšená s olivovým olejem pomáhá rozpuštět žlučové kameny a dokonce i rybí kost zapíchnutou v krku. Jako kloktadlo ulevuje při bolestech v krku a angíně. Jedna čajová lžička šťávy ve vodě 1/2 hodiny před každým jídlem může přinášet úlevu při astmatu. Stahující účinky citronové šťávy zastavují krvácení. Na vatičce ji vložte do nosu při krvácení a masírujte s ní ráno a večer krvácivé dásně. Když se rovným dílem smíchá s glycerinem, hojí popraskané rty, pomáhá udržovat pleť čistou a tonizuje mastnou pleť. A jeden tip k léčení kašle, nachlazení a chřipky: přidejte citronovou šťávu ke třem hřebíčkům a medu rozpuštěnému v horké vodě.

Daleko méně známé jsou účinky ZÁZVORU. Ten například stimuluje činnost srdce a krevní oběh, vytváří hřejivý a příjemný pocit a obnovuje vitalitu. Pokud se horký zázvorový čaj vypije na samém začátku rýmy nebo chřipky, kdy se cítíte unaveni, máte zimnici a všechno vás bolí, pak podporuje pocení, snižuje horečku a pomáhá odbourat toxiny a katar. Zázvor podporuje trávení, povzbuzuje žaludek a střeva, zvyšuje vylučování enzymů. Je to vynikající lék proti nevolnosti, ať už v těhotenství nebo při jízdě v autě. Uklidňuje zažívací potíže, čistí útroby od toxinů, tiší větry, křeče a svírání při průjmu. Výkumem se zjistilo, že zázvor zabraňuje srážení krve, snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak a má i antioxidační účinky, které zpomalují proces stárnutí. Čerstvý zázvor můžete žvýkat, abyste otupili bolest zubů. Ale pozor: pro svou hřejivost se zázvor nedoporučuje těm, kteří nesnášejí teplo nebo mají gastritidu či žaludeční vředy.

Ještě se podíváme na "zázračné" účinky PEPŘE. Hlavními druhy jsou pepř černý, bílý a cayenský. Všechny tři mají hřejivou, ostrou chuť. Podporují krevní oběh a imunitní systém. Zvyšují vylučování potu a moči a tak tedy pomáhají odstraňovat toxiny a snižovat horečky. Černý a bílý pepř obsahuje piperin, který působí jako účinný prostředek proti bolesti, cayenský pepř za svou štiplavost děkuje alkaloidu capsaicinu. Agresivní účinky cayenského pepře uvolňují ucpané a zanícené dutiny a horní cesty dýchací. Cayenský pepř je také hřejivé a posilující tonikum, používané při únavě, nervové slabosti a nachlazení. Rovněž všechny tři pepře způsobují zarudnutí a působí proti podráždění, vytahují záněty a ulevují bolesti. Mohou se přidat do mazání proti nervovým bolestem a bolestivým kloubům, do kloktadel při bolestech v krku.

Abych vás trošku více inspirovala, nabídnu nakonec dva zdravé rychlo-nápady, tedy pitíčka, plná vitamínů, která si můžete rovnou připravit.

* E-koktejl, na jehož přípravu rozmixujte 1 kiwi, 4-5 mrkví, 100 ml minerálky, trochu citronové šťávy a lžičku čistého olivového oleje.

* Preventivní zimní mix, na který dohladka umixujte 2 grapefruity, šťávu z 1 většího pomeranče, 1 banán, 150 g přírodního jogurtu a čajovou lžičku mandlí bez slupek.

Rady zde publikované nepředstavují instrukce na samoléčení, nenahrazují lékařské vyšetření a výkony a nejsou míněny jako návod pro alternativní léčbu. Jakákoliv aplikace těchto rad je věcí úvahy čtenáře a děje se na jeho odpovědnost; předpokládá že čtenář svůj postup konzultoval s ošetřujícím lékařem.

 

ree

Ilustrační foto: pixabay.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Marketaaa
20.3.2020 14:02

souhlasim, jsou to pomocnici, ale hodně důležite je, aby naše tělo dostavalo všechny vitaminy, proto beru multikomplex https://www.naturevia.cz/e-shop/stres-vycerpani-unava/multikomplex/

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip