Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Snídání vajec pomáhá omezit energetický příjem během zbytku dne až o 400 kalorií

Snídání vajec pomáhá omezit energetický příjem během zbytku dne až o 400 kalorií

11.2.2020 - redakce Babinet.cz

Návodem k tomu, jak se zdravě dostat do formy a následně si ji udržet, je odborníky tolik opakované omezení sacharidů a dostatečný příjem bílkovin. Průzkumy amerického Rochesterova centra pro obezitu říkají, že snídání vajec pomáhá omezit energetický příjem během zbytku dne až o 400 kalorií.

Stejně tak jako je pro stavitele nejdůležitější stavební materiál, pro lidské tělo jsou základním a nepostradatelným prvkem bílkoviny. Tím pádem je nutné, aby byly dostatečně zastoupené v naší stravě. Příjem kvalitních zdrojů bílkovin je pak ještě důležitější v případě držení redukční diety, kdy pokud máme snížený energetický příjem, tělo začne pokrývat své energetické potřeby právě bílkovinami. Ptáte se, jaké potraviny jsou ideálním zdrojem bílkovin? Máte-li na mysli rostlinné bílkoviny, které jsou výhodné především díky obsažené vláknině a nízkému množství tuků, pak jich nejvíce najdete v luštěninách a výrobcích z nich, jako je například sojové maso, tofu či tempeh. Jejich výživová hodnota je však nízká.

Druhým typem jsou bílkoviny původu živočišného. Jejich zdrojem je maso, zejména drůbeží, dále také mléčné produkty, šunka s vysokým podílem masa, ryby a také vejce, kterým se budeme dále věnovat.

„Vejce lze podle vědců považovat za, ideální potravinu’. Má v sobě totiž obrovské množství živin a přitom obsahuje jen velmi málo kalorií (cca 80 kcal). Vejce obsahuje kromě vitamínů (A, B1, B2, B5, B6, B12, D, E a K), minerálů a lecitinu také velké množství proteinů (1 vejce pokryje cca 14 % procent denního příjmu bílkovin), které jsou bohaté na esenciální aminokyseliny, jež organismus potřebuje pro zdravý vývoj a obnovu buněk,“ říká docentka Kamila Míková z Ústavu analýzy potravin a výživy.

 

Zdroj textu: Babinet.cz

Ilustracni foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip