Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jedlá soda je dokonalý pomocník v domácnosti

Jedlá soda je dokonalý pomocník v domácnosti

7.2.2020 - redakce Babinet.cz

Jedlá soda je perfektní pomocník nejen při pečení, ale rovnou v celé domácnosti. Jedlá soda má mnoho fantastických vlastností, které se hodí během úklidu a navíc tím nezatěžujete životní prostředí, na rozdíl od chemických úklidových přípravků.

Jedlá soda je známá hlavně svými schopnostmi během pečení. Přidává se do kypřícího prášku nebo ho přímo nahrazuje. Jedná se o zpracovanou přírodní sůl, která má mnohem širší spektrum využití než v kuchyni. Dokáže neutralizovat pachy, funguje jako všestranný účinný čisticí prostředek a navíc má pozitivní účinky pro krásu a zdraví. Nebojte se, že musíte kupovat pouze malé pytlíčky jedlé sody. Dnes jsou k dostání již větší varianty. Můžete si koupit půlkilové, kilové nebo dokonce pětikilové balení.

Úklid

Jedlá soda může fungovat jako účinný čistič na vanu, sprchu, dřez a keramické povrchy. Stačí pouze smíchat sodu s malým množstvím octa. Vzniklá pasta dokáže účinně vyčistit povrch a dezinfikovat.

Jak už bylo zmíněno, jedlá soda dokáže pohltit pachy. Pro odstranění pachů z koberce, čalouněného nábytku nebo zvířecích pelíšků, stačí pouze poprášit suchý povrch sodou a po 15 minutách vysát.

Sodu využijeme u myčky na nádobí pro odstranění jejího pachu a zvýšení účinnosti mytí, právě díky zásaditosti jedlé sody. Před klasickým mycím cyklem pouze nasypeme sodu na dno myčky a zapneme.

Zimní měsíce často využijeme právě ke generálnímu úklidu domácnosti. Zkuste si vyčistit troubu, mikrovlnku nebo lednici právě jedlou sodou. Stačí nasypat sodu na vlhkou houbičku, se kterou vyčistíme všechna potřebná místa a poté necháme působit. Nakonec spotřebič vytřeme vlhkým čistým hadříkem, abychom setřeli povolené usazeniny.

Snad každému se někdy povedlo připálit své nádobí. Jenže pokud se správně nevyčistí, mnohdy bohužel bývá i na vyhození. Zkuste pastu z jedlé sody. Smíchejte sodu s vodou a nechte nádobí chvíli vyvařit. Poté nechte směs působit přes noc a ráno důkladně vydrhněte. Nepoužívejte na teflonové nádobí!

Důkladné čištění termosek a dětských láhví je nezbytné. Mnohdy se tam srážejí bakterie, které nestačí pouze vypláchnout vodou. Navíc láhve mají tendenci usazovat v sobě pachy. Láhev naplňte horkou vodou a poté přidejte lžičku sody. Poté ji zavřete, důkladně protřepejte a nechte působit nejlépe přes noc. Druhý den láhev vymyjte obvyklým způsobem.

Zdraví a krása

Až vás příště přepadne pálení žáhy, vsaďte na jedlou sodu. Stačí smíchat lžičku ve vodě a vypít. Úleva je téměř okamžitá. Avšak jedná se pouze o nárazovou pomoc, odborníci dlouhodobou přímou konzumaci nedoporučují.

Natékaní nohou je častým problémem mnohých žen. Až vás příště tento problém přepadne, zkuste si udělat vodní lázeň z jedlé sody. Do klasického lavoru nalijte teplou vodu a přidejte tři lžičky sody. Ve vodní lázni relaxujte po dobu 15 minut. Poté nohám ještě dopřejte masáž a usušte je.

 

Napsala Michaela Procházková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

normální chlap
7.2.2020 17:58

Tve, už zase soda :-) CAS k dnešnímu dni eviduje 159000000 chemikálií, nechcete zkusit pro změnu psát o nějaké jiné?

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip