Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  27. MFF Praha – Febiofest předá cenu Kristián herečce Ivě Janžurové

27. MFF Praha – Febiofest předá cenu Kristián herečce Ivě Janžurové

5.2.2020 - redakce Babinet.cz

I letos bude v rámci Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest předáno několik sošek Kristiána. Jednu z nich převezme na slavnostním zakončení festivalu herečka Iva Janžurová, která bude mít v rámci Febiofestu také speciální profil věnovaný výběru jejích filmů. Nový dramaturgický koncept festivalu představí kromě několika nových sekcí také dvě soutěžní.

Pocta Ivě Janžurové za celoživotní přínos kinematografii

MFF Praha – Febiofest každoročně uděluje prestižní ceny Kristián několika významným českým a zahraničním umělcům za jejich celoživotní přínos kinematografii. V souvislosti s uvedením nové sekce Soutěž komedií se festival rozhodl poctít touto cenou oblíbenou herečku mnoha komediálních rolí, Ivu Janžurovou. Tato výrazná osobnost českého filmu, která již téměř 60 let stojí před kamerou, bude festivalovým divákům připomenuta projekcemi filmů Morgiana, Penzion pro svobodné pány či Ene Bene.

Nový dramaturgický koncept – dvě soutěže

Filmový program festivalu je letos rozdělen do čtrnácti sekcí. Hlavní soutěž, která představí nejzajímavější autorské filmy mladých tvůrců z celého světa, doplní nová soutěžní sekce s názvem Soutěž komedií. Ta se bude soustředit na artově zaměřené komediální snímky, které jsou většinou festivaly opomíjeny. Febiofest tak zařadí komedie reflektující aktuální světové dění do svého programu na prominentní místo. Porota této sekce je složena ze 33 členů – vybraných filmových fanoušků, kteří během festivalových dnů zhlédnou
v kině všechny soutěžní snímky. Čestným předsedou bude významná osobnost české kinematografie a sekci uzavře slavnostní projekce filmu Cirkus, jíž festival vzdá hold mistru komedie Charlie Chaplinovi.

Hlavní soutěži bude uveden výběr prvních snímků nastupujících filmařů, letos zaměřených na téma lidské důstojnosti a sílu osobnosti. Diváci budou moci zhlédnout filmy, v nichž hrdinové musejí čelit zásadním životním rozhodnutím. Sekci bude nově hodnotit odborná porota složená ze tří významných filmových profesionálů – český herec a režisér Jiří Mádl, maďarská režisérka Ildikó Enyedi a uznávaný kanadský režisér Denis Côté.

Obě soutěže budou nově prezentovány po sedm festivalových večerů a každý snímek tak bude mít speciální slavnostní uvedení za přítomnosti tvůrců.

Sekce Panorama, Generace, Queer Now a sekce Classics věnovaná Maxu Ophülsovi

Zachovány zůstávají sekce, jež mají na Febiofestu velkou oblibu, jako například Panorama (sekce nových filmů od zvučných jmen světové kinematografie a z významných světových festivalů), či sekce Generace, která se zaměřuje na rodinné projekce pro nejmenší diváky, ale také na příběhy teenagerů.

Již od samého vzniku festivalu je jeho nedílnou součástí sekce Queer Now, kterou dramaturgicky vede Lucia Kajánková spolu s Janou Čížkovskou. Na základě diváckého úspěchu předchozích ročníků má stálé místo v programu i sekce Classics, kterou dramaturgicky zaštiťuje Národní filmový archiv ve spolupráci s programovým oddělením Febiofestu. Letos bude sekce věnována retrospektivě tvorby německého režiséra Maxe Ophülse. Významný německý režisér na útěku před nacisty působil především ve Francii
a USA, kde natočil téměř 30 filmů. Vynikal inovativním přístupem k filmovému jazyku a jeho práce se zvukem se stala zásadní inspirací pro legendární film 2001: Vesmírná odysea Stanleyho Kubricka.

Nové sekce Planet Dark, Delikatesy z východu a Zaostřeno na: Pusan

Nový umělecký ředitel festivalu Nikolaj Nikitin se soustředí především na aktuální filmovou tvorbu v šíři a rozsahu, které nejsou pro českého diváka jinde přístupné, a zaměřuje se také na podporu mladých talentů. Proto se v programu nově objeví sekce Planet Dark (původní sekce Midnight Circus představující temné žánry jako jsou horory, thrillery, true crime či filmy s nekorektním humorem). Její název vychází ze spolupráce s platformou Planet Dark, která se na tento žánr zaměřuje. Partnerem sekce Planet Dark je csfd.cz.

Sekce Delikatesy z východu zase vznikla spojením sekcí Centropa a Ozvěny Balkánu. Je zaměřena na region, ve kterém se mísí typický absurdní humor a nesmyslná jednání, alkoholová hudba a tanec, i určitá osamělost a izolovanost jednotlivých míst a měst, hrdinů či postav. Sekce má ambici podat zprávu o aktuálním stavu místních kinematografií a přivézt českému publiku díla významných režisérů východní Evropy a Balkánu, i filmy nových tvůrců.

Zaostřeno na: Pusan představí kurátorský výběr filmů kinematografií celého asijského kontinentu, tvorbu výjimečných autorských režisérů. Sekce je v dramaturgické gesci ředitele neprestižnějšího asijského filmového festivalu MFF Pusan Jay Jeona a je určena nejen milovníkům cizích kultur, cestovatelům po mapě a kung-fu bojovníkům v zácviku.

Oblíbené sekce Docs, TV Now a Profily

Nadále zůstávají v programu úspěšné sekce Docs (sekce výhradně zaměřená na dokumentární filmy přinášející zajímavé pohledy na říši zvířat a lidí, umění, sport i zásadní společenská témata) či TV Now, která se orientuje na televizní seriálovou tvorbu reagující na zvyšující se kvalitu televizní produkce. K vidění budou tuzemské i mezinárodní televizní mini série a seriály.

Každý rok uvádí festival také několik profilových sekcí, které představují práci významných hostů daného ročníku festivalu, obvykle držitelů čestného ocenění Kristián za přínos české a světové kinematografii.
V každém roce dostává prostor jedna česká a několik zahraničních osobností. Všichni hosté, kterým se profilová přehlídka připravuje, konzultují vybrané filmy přímo s dramaturgy, a na festivalu pak osobně vybrané filmy uvedou a besedují o nich s diváky.

Culinary Cinema s Kalinou, Jeřábkovou a Korábem

I v rámci 27. ročníku nabídne festival koncept Culinary Cinema – tři speciální večery spojující projekci filmů a návaznou filmovou večeři. O menu se letos postarali vyhlášení kuchaři Mirek Kalina, Tereza Jeřábková a Ondřej Koráb. Projekce snímků Puzzle, (R)evolucionářky v kuchyni a Čokoláda pana H. budou probíhat od pátku 20. do neděle 22. března v sálech multikina CineStar na pražském Smíchově. Poté se diváci přesunou do sousedícího hotelu Vienna House Andel´s Prague, který disponuje originální restaurací Delight. Projekce filmů začíná vždy v 18 hodin, večeře poté ve 20 hodin. Všemi večery bude provázet moderátorka Jolana Voldánová, příjemnou atmosféru dodá pianista a zpěvák Václav Tobrman a garantem večerů bude samotný zakladatel tohoto konceptu a bývalý ředitel Berlinale Dieter Kosslick. Hlavním partnerem Culinary Cinema je společnost Potten & Pannen – Staněk group a její Gourmet Academy.

Girls in Film – ženy ženám

Ve spolupráci s platformou Girls in Film festival představí nové filmy nastupující generace filmařek. Girls in Film je platforma podporující prezentaci ženských režisérek a filmařek, kterou původně založila Nikola Vašáková v Londýně. Skrze kurátorované akce, jako jsou projekce, přednášky a rozhovory se zajímavými ženami ve filmovém průmyslu, se nabízí prostor pro prezentaci a setkávání, a to nejen mezi ženami.

Tradiční soutěž I ty jsi filmařem právě probíhá

Soutěž krátkých amatérských filmů I ty jsi filmařem je právě v běhu, její uzávěrka je 21. února. Přihlásit své filmy v délce 1 až 5 minut mohou jak jednotlivci, tak školní týmy. Tématem sedmého ročníku soutěže je v současné době jedna z nejdiskutovanějších oblastí – ekologie, klimatické změny a jejich dopad na naše okolí. První tři místa v obou kategoriích jsou finančně ohodnocena a podmínky soutěže najdou zájemci na webových stránkách festivalu.

Divácké akreditace

Tradičně si také diváci budou moci zakoupit divácké akreditace na 3, 5 nebo 9 dnů, díky kterým mohou čerpat volné vstupenky. Předprodej akreditací bude spuštěn 5. února. Výběr vstupenek on-line pak bude možný od 4. března. Více o akreditacích naleznete na www.febiofest.cz.

Místo konání festivalu

Stejně jako každý rok proběhne hlavní část festivalu ve 12 sálech kina CineStar Praha Anděl. Další filmový a doprovodný program se bude odehrávat v kině NFA Ponrepo a letos nově ve spolupráci s distribuční společností Film Europe také prostorách kina Edison Filmhub. Tato kina zastřeší také masterclassy s tvůrci a část aktivit v rámci Industry dnů. Slavnostní zahájení Febiofestu se odehraje 19. března tradičně v Obecním domě, slavnostní zakončení potom 27. března v prostorách multikina CineStar Anděl.

Febiofest v regionech

Po skončení pražské části opět vyrazí festival do regionů po celé republice. Letos to budou tato města, ve kterých proběhne zároveň vždy druhý den festivalu speciální Febio Hospodský kvíz.

Termín

Město

Místo

Febio Hospodský kvíz

30. 3. – 1. 4. 2020

České Budějovice

Kino Kotva

31. 3. Horká Vana

31. 3. – 2. 4. 2020

Hradec Králové

CineStar

1. 4. Bowling bar 69

1. 4. – 3. 4. 2020

Brno

Kino Art

2. 4. Trojka

1. 4. – 3. 4. 2020

Pardubice

CineStar

2. 4. Evropa

2. 4. – 4. 4. 2020

Liberec

Kino Varšava

3. 4. Pivovarský dvůr

2. 4. – 4. 4. 2020

Ostrava

Kino Cineport

3. 4. Hasičárna

3. 4. – 5. 4. 2020

Uherské Hradiště

Kino Hvězda

4. 4. Klub Mír

4. 4. – 6. 4. 2020

Jihlava

Kino Dukla

5. 4. Radniční restaurace

4. 4. – 6. 4. 2020

Jičín

Kino Biograf

5. 4. Café Všehochuť

5. 4. – 7. 4. 2020

Děčín

Kino Sněžník

6. 4. Daliborka

6. 4. – 8. 4. 2020

Prostějov

Kino Metro 70

7. 4. 12 opic

7. 4. – 9. 4. 2020

Beroun

Kino Beroun

8. 4. Grill bar Bistro

7. 4. – 9. 4. 2020

Zlín

Golden Apple Cinema

8. 4. Infinity

Mezi více než stovkou filmů, které budou v rámci 27. ročníku MFF Praha – Febiofest promítány, se objeví také:

Corpus Christi

Sociální drama polského režiséra Jana Komasy, které se probojovalo mezi pět nominovaných filmů na letošního Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Snímek o dvacetiletém Danielovi, který kvůli své minulosti nemůže oficiálně sloužit, a přesto obléká háv kněze na farnosti v malém městě, představí výrazného polského herce Bartosze Bielenia. Příběh o mladíkovi, jenž projde duchovní proměnou v nápravném centru pro mladistvé, byl s úspěchem uveden ve světové premiéře na filmovém festivalu v Benátkách. Jedná se
o třetí celovečerní počin Jana Komasy, který je českému publiku znám už filmem Město 44. Ten Febiofest uvedl v roce 2015. Snímek diváci najdou v sekci Panorama.

Žáby bez jazyka

Rodinný příběh jednoho dne Jaroslava K., který bojuje o své děti. Bojuje však nejen se svou ženou a svou dominantní matkou, ale musí se poprat zejména se svými nejtemnějšími stránkami a démony. Na jeho metaforické cestě strukturované jako počítačová hra, bude muset obětovat víc, než předpokládal. V hlavní roli se představí Jaroslav Plesl. Slovenská scenáristka a režisérka, absolventka pražské FAMU Mira Fornay, má za sebou několik úspěšných filmů, snímek Lištičky získal před deseti lety cenu Objev roku Slovenské filmové a televizní akademie Slnko v sieti, stejně jako snímek Můj pes Killer v roce 2014 (Nejlepší film, režie, scénář). Film Žáby bez jazyka diváci najdou v sekci Delikatesy z východu, zároveň bude součástí Girls in Film.

Žaluji

Dlouho očekávané historické drama Romana Polanského Žaluji pojednává o důstojníkovi Alfredu Dreyfusovi, který byl koncem 19. století ve Francii neprávem obžalován ze špionáže pro Německé císařství a následně odsouzen k doživotnímu vězení na Ďáblově ostrově. Polanski za filmovou adaptaci historického skandálu, který se zabývá nejen o společenskou degradací, ale i antisemitismem, získal letos na filmovém festivalu v Benátkách druhou hlavní cenu, Stříbrného lva. V hlavních rolích excelují francouzské herecké hvězdy Louis Garrel a Jean Dujardin. Film bude uveden na MFF Praha – Febiofest v sekci Panorama.

 

foto: febiofest

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz