Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Vysoké pokuty pro pejskaře: Lidé tápou, kdo a kam má čipy zaregistrovat

Vysoké pokuty pro pejskaře: Lidé tápou, kdo a kam má čipy zaregistrovat

4.2.2020 - redakce Babinet.cz

Až padesátitisícová pokuta hrozí od poloviny letošního ledna majitelům, kteří nenechali očipovat svého psa. Ne vždy je ale čip zárukou toho, že se majitele ztraceného psa podaří najít. Mezi lidmi se navíc šíří řada nejasností a dezinformací ohledně povinností a sankcí spojených s čipováním psů.

Podle Státní veterinární správy musí být označeni čipem všichni psi starší tří měsíců. Maximální sankcí, kterou lze za nesplnění této povinnosti uložit, je částka padesát tisíc korun. Stejná pokuta hrozí také lidem, kteří neoznačená štěňata prodávají.

„Zavedení povinného označení všech psů by mělo do budoucna především usnadnit jejich identifikaci, a tím také zefektivnit monitoring chovů a kontrolu dodržování stanovených předpisů chovateli. Komplikovaná identifikace psů mimo jiné často znesnadňuje veterinárním inspektorům postihování problematických chovů velkého množství zvířat, takzvaných množíren,“ říká mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Útulky si od povinného označování psů slibují, že se výrazně zvýší šance na brzké vrácení ztraceného psa majiteli. „Zvířata tak nebudou muset trávit určitý čas, byť třeba jen jednu noc, v jim neznámém prostředí. Samozřejmě je zapotřebí, aby majitel čip zaregistroval v některém z dostupných registrů a vyplnil kontaktní údaje,“ zdůrazňuje vedoucí útulku městské policie Brno Jaroslav Bohanes.

Čipování povinné, registrace dobrovolná

Právě tady ale pro řadu pejskařů nastává problém. Kromě toho, že zákon o čipování současně nenařizuje čip zaregistrovat, řada lidí v registrech tápe. „Národní registr čipovaných psů se chystá, nicméně v současnosti žádná jednotná národní databáze neexistuje. Spoustě chovatelů není jasné, na co čipování tedy vlastně slouží,“ upozorňuje například veterinář Martin Grym.

S dohledáním majitele, byť čipovaného psa, tak podle něj často nemohou pomoci ani veterináři. „Kromě databáze vedené u Komory veterinárních lékařů ČR nemá veterinář jako oznamovatel nálezu psa bez majitele ani možnost zjišťovat v soukromých registrech, komu pes patří. Navíc v důsledku více různých registrů není jasné, na který registr se vlastně obrátit,“ myslí si Grym.

Ministerstvo zemědělství připravuje spuštění povinného centrálního registru za dva roky. „V současné době u nás ale existuje kolem desítky více či méně funkčních registrů, do kterých mohou majitelé své psy zaregistrovat. Některé poskytují tuto službu zdarma, jiné jsou placené,“ popisuje Jakub Zajíček, zakladatel aplikace Animal Breath, která se vyhledáváním v registrech zabývá.

Podle Zajíčka stačí mít zvíře zaregistrované pouze v jednom z registrů a pomocí neplacené aplikace může odchytová služba či jiní nálezci po zadání čísla čipu majitele ztraceného zvířete najít. Přestože však aplikace dokáže vyhledávat napříč všemi registry, podstatné je zaregistrovat zvíře alespoň do jednoho z nich. „Majitelé psů často mylně předpokládají, že za ně registraci čipu vyřizuje veterinář. Ten ale zvíře zapisuje jen do vlastní kartotéky a samotná registrace čipu zůstává na majiteli,“ upozorňuje Zajíček.

Pokuta padesát tisíc?

Přestože čipovací povinnost platí od začátku letošního roku, ne všichni psi podle Státní veterinární správy už čip mají. Majitelé, kteří termín propásli, se nemusejí bát nechat očipovat svého psa u veterináře až nyní. Padesátitisícové pokuty totiž primárně cílí právě na provozovatele množíren. Sami veterináři navíc pokuty neudělují.

Ani tak se ovšem čipování nevyplatí odkládat, i pokud majitelé psa plánují pravidelnou návštěvu veterináře až v průběhu roku či napřesrok. „Podle novely je nyní očkování psa proti vzteklině platné pouze, pokud je pes označen mikročipem, případně označen čitelným tetováním provedeným před 3. červencem 2011. Tuto proceduru tedy není možné odkládat až do dalšího přeočkování,“ upozorňuje Vorlíček.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Gudro
4.2.2020 14:37

Nejdřív měl být zprovozněn jednotný registr a pak lid přinucen psy čipovat. V ceně čipování měl být rovnou zápis do registru, který provede veterinář. Pak by byl pořádek a ne bordel co je teď! Čipování je k ničemu, ztraceného psa nenajdete, ale účel byl splněn - veterináři a výrobci čipů si namastili kapsu...… Chtít po starém člověku co si stěží zapne počítač (má-li ovšem vůbec nějaký!) aby si do neexistujícího jednotného registru zapsal čip svého psa je úkol nesplnitelný!! Ing. René Ehlen

Elanor
5.2.2020 10:05

Souhlasím s Gudro, Za 2 roky, (u nás spíše za 3-4 roky) už nebude spousta pejsků naživu. Proč tedy takový spěch, když ještě není registr hotový. Někdo něco vymyslel, jenom nedomyslel. Ale lidi za to musí platit.

Petrs
7.2.2020 14:42

Určitě to vymysleli magoři v EUnii a naši politici eurohujeři za to dostanou odměny že to zavedli u nás.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip