Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Kávu před spaním klidně pít můžete. Největší mýtus byl vyvrácen

Kávu před spaním klidně pít můžete. Největší mýtus byl vyvrácen

4.2.2020 - redakce Babinet.cz

Káva je zdravá a je docela výhodné ji pít, ovšem na druhou stranu dehydratuje a musíte pak pít hodně vody. Hlavně ale nesmíme pít kafe před spaním, protože jinak bychom měli potíže usnout. Ne, přesně tohle není pravda.

Káva je motorem myšlenek, prohlásil jednou spisovatel Honoré de Balzac. Sám popíjel kávu neustále. Ale experti na zdravou výživu a odborníci na spánek nás neustále straší, že je potřeba pít ji opatrně. Že když si dáme kávu po páté hodině odpoledne, nemůžeme se pak divit, že se nám v noci nechce spát. Jenomže to tak úplně není pravda.

Účinky kávy na lidské tělo zkoumali vědci na Florida Atlantic University a na univerzitě v Harvardu. Během experimentu sledovali rok a půl skupinu 785 lidí, kteří si museli každý den zapisovat, jaké nápoje od rána do večera vypili. Kuřáci navíc ještě zapisovali počet cigaret. Přitom experti monitorovali kvalitu a průběh jejich spánku za pomocí aktigrafie.

Překvapivě zjistili, že k narušení spánku po vypití kávy nedošlo. Vypít tak můžete bez obav kávu nebo zelený a černý čaj, aniž byste se museli bát, že to bude mít jakýkoliv vliv na kvalitu vašeho spánku. Kofein totiž podle experimentu narušil kvalitu spánku vážně jen minimálně. Popíjení kofeinu po večerech má vliv jenom na vyloženě citlivější lidi, ale ostatní si mohou dát kávu před spaním.

Horší je to s nikotinem

Naproti tomu ale kouření cigaret, či popíjení alkoholického nápoje, může kvalitu spánku výrazně snížit. Dle experimentu sledované osoby naspaly průměrně o 42 minut méně poté, co si před spaním posloužily alkoholem nebo cigaretou. Poslední cigaretu by tedy měl kuřák típnout víc než čtyři hodiny před spaním. Také není dobré chodit spát opilý, to může kvalitu spánku také narušit. Nejhorší je ale podle výsledků pro kvalitu spánku nikotin.

 

Napsala ŠT

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

linkstrem
8.2.2020 13:30

Takže desetiletími ověřené návyky jdou teď stranou.Teď se může dělat všechno bez ladu a skladu!Tak to potom ta společnost vypadá .Podle toho!Káva před spaním , snídaně není nutná atd.Blbosti a chaos!Přitom jen já znám desítky lidí z mého okolí,co nepijou kávu před spaním právě z toho důvodu, že by pak měli potíže se spánkem!!! Jak já říkám:Svět se v prdel obrací!!!

Damián
14.2.2020 17:29

Večer kávu před spaním? Ano! Ale jen v tom případě, pokud je klid a dobrá nálada. V opačném případě nedoporučuji. Jednou mě bolela hlava a bláhově jsem si myslela, že mi káva pomůže, ale bylo to ještě horší....Nemám pocit, že v článku je blbost a chaos a už vůbec ne, že se svět někam obrací, spíš naopak. Tento nápoj miluji a nedám na něj dopustit.

lucieed
1.12.2021 10:54

Správně bychom neměli pít kávu už 6 hodin před spánkem viz. článek od Lázeňské kávy https://www.lazenskakava.cz/kdy-je-nejlepsi-pit-kavu/#vecerni-kava

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip