Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Retro pokojovky. Proč je dobré mít doma Tchynin jazyk?

Retro pokojovky. Proč je dobré mít doma Tchynin jazyk?

31.1.2020 - redakce Babinet.cz

Tchynin jazyk, nejrůznější druhy voděnek, voskovka, zmijovec, nebo třeba podomácku vypěstovaný datlovník. To všechno jsou rostliny typické pro určitou dobu. Některé dnes, v době, kdy naše obýváky zaplňují hlavně orchideje, už pomalu ani neznáme.

Hoja Masitá

Hoja masitá, latinsky Hoya carosa je květina, voskovka, která se v dnešní době velmi špatně shání. Když na ni narazíte na některém e-shopu, tak si také poměrně připlatíte, cena za malou rostlinu se pohybuje kolem čtyř set korun.

Tato květina má tlusté – masité – listy a jednou ročně vydatně kvete. Květenství je složeno z drobných růžových kvítků, které pouští lepkavou šťávu. Mají navíc velmi silnou až omamnou vůni, která je pro mnoho lidí spíše zápach.

Pouští dlouhé šlahouny, na kterých později rostou listy a květy. Nesnáší stěhování, přestěhujete-li ji, pravděpodobně přestane kvést a bude vyžadovat návrat na původní stanoviště. Patří mezi ty, které žijí desítky let.

Zmijovec

Zmijovec, latinsky amorphophallus, známý také pod názvem áronova hůl, už se v dnešní době také příliš často nevidí. Patří do čeledi áronovitých. Jde o teplomilnou rostlinu, která pochází z tropických deštných pralesů Asie, kde opravdu roste ve volné přírodě. I v květináči vám vydrží snad napořád.

Listy vyrůstají z hlízy, což je zásobárna látek důležitých pro růst květu. Doma vám ale pravděpodobně nevykvete. Zmijovec potřebuje velkou péči, přesazování a důkladné hnojení, aby vám vykvetl. Většinou vylezou jen listy, které vydrží několik měsíců. Poté uschnou, hlíza se zatáhne a za dalších několik měsíců opět vyrostou listy. Cyklus je v domácích podmínkách zkrácený a nepravidelný. Stav s listy i bez nich by ale správně měl být vždy půl roku.

Květ je obrovský, nádherný a údajně má zapáchat jako zkažené maso.

Tchynin jazyk

Tchynin jazyk, latinsky sansevieria je nenáročná pruhovaná pokojovka. Jedná se o dlouhé pichlavé listy. Dokáže přežít mnoho omylů zahradníků začátečníků, moc krásná ale není. Pochází z Afriky a v domácích podmínkách přežívá opravdu dobře. Zajímavý výzkumný program provedla NASA pomocí několika vybraných rostlin, mezi nimi byl právě Tchynin jazyk, pro čištění vzduchu a potlačení "syndromu nemoci". Prý to opravdu funguje.

Voděnka

Voděnky jsou též velmi nenáročné pokojovky vhodné i pro začátečníky. Jedná se o převislé rostliny, které nevyžadují zvláštní péči. Přežijí, i když je náhodou zapomenete zalít. Čas od času je stačí zastřihnout, aby jejich bujné šlahouny nedosáhly až na zem. Voděnek existuje velmi mnoho druhů, některé jsou tradičně zelené, jiné mají listy do červena.

 

Napsala Zuzana zelenková

foto. wikipedia.org.cz, poradte.cz, obi.cz, ireceptar.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip