Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Vodní nádrž Orlík: Tajemné jezero odhalilo své dno!

Vodní nádrž Orlík: Tajemné jezero odhalilo své dno!

26.1.2020 - redakce Babinet.cz

Vodní nádrž Orlík bude vypuštěná ještě do konce března. Její odkryté dno aktuálně láká výpravy z celé republiky, aby se podívaly na to, co se zde, potom kdy odtekla voda, odhalilo. Je zde možné vidět pozůstatky domů, ale třeba také celé vykácené lesy. Monstrózní, člověkem vytvořená záležitost, odhaluje svoje kouzlo a tajemství.

Jezero se nachází v okrese Písek. Jeho stavba proběhla v letech 1954 až 1961 a vystřídaly se při ní tisícovky pracovníků, kteří museli nejen stavět, ale také kácet stromy nebo bourat domy. Za oběť stavbě padlo 14 mlýnů, nespočet pil, 650 obytných a hospodářských stavení a dokonce při pracích zemřeli dva lidé.


Orlík se rozkládá na 2545,54 hektarech a je dlouhý 68 kilometrů. Maximální hloubka jezera je neuvěřitelných 74 metrů, tedy, je-li dost vody. Zřejmě i proto si Orlík vybírali vrazi k tomu, aby v něm ukryli své oběti. Asi nejznámější kauza Orlíku, který je často označován také jako krvavé jezero, je z počátku 90. let, kdy sem mrtvoly ukryli takzvaní Orličtí vrazi.

Orličtí vrazi

Šlo o české sériové vrahy, kteří běsnili v letech 1991 až 1993. Zavraždit měli, zřejmě, pět lidí, hlavně podnikatelů kvůli penězům. Jeden z členů této skupiny spáchal vraždu také samostatně a o další se pokusil.

Vrazi těla svých obětí ukládali do sudů, které naplnili louhem a házeli do přehrady. Některé sem vhodili zamotané do pletiva zatížené kamením.

„Gang“ měl svého velitele, jmenoval se Karel Kopáč a přezdívalo se mu Karlos. Muž s ne příliš dobrou minulostí se v roce 1990 dostal k Útvaru rychlého nasazení, po pár měsících jej ale opustil a obchodoval se zbraněmi. Měl autonehodu, při níž ochrnul a zranění potom vnímal jako trest za své činy. Později se ve vězení oběsil.

Jeho spolupachatelé šli také do vězení, odkud již je většina propuštěna. Irena Maierová roku 2002, Petr Choudounský roku 2011, Vladimír Kuna byl propuštěn za dobré chování v roce 2013, pouze Ludvík Černý je stále ve vězení a soud v roce 2017 zamítl jeho žádost o propuštění.

Podle příběhu těch vražd byl natočen film "Sametoví vrazi" s Michalem Dlouhým v hlavní roli. Nejde však o jediné mrtvoly, které nádrž vydala. Čas od času vyplave nějaká další a obvykle policie dopadne i pachatele.

 


Co lze vidět

Aktuálně lze na dně Orlíku vidět pozůstatky domů, starý most a dokonce i zaplavený bunkr. Největší zajímavostí jsou asi pařezy, které zde zůstaly po vykácení lesa.

Zámek

Původně jihočeský hrad, dnes zámek Orlík najdeme v okrese Písek. Kdysi vyčníval vysoko nad řekou, dneska je pouze kousek od vodní hladiny. Jeho existence je doložena od 13. století, kdy sloužil jako sídlo vojenské posádky a výběrčích cla na obchodní stezce.

V zámku se snoubí hned několik slohů: renesance, baroko a novogotika. Aktuálně je zámek uzavřený, má zimní pauzu, veřejnosti se opět otevře v dubnu.

Otevírací doba 2020:
duben - říjen: pouze víkendy a státní svátky
( pro skupiny možnost objednání prohlídky i od úterý do pátku od 9:00 - 14:00 bez příplatku, info@zamekorlik.cz)

červenec, srpen: úterý až neděle, státní svátky, v pondělí bude zavřeno
ostatní měsíce zůstávají neměnné

 

Napsala Zuzana Zelenková

foto archiv autorky

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

normální chlap
26.1.2020 08:01

Třeba se autorka opravdu jmenuje Zuzaana, ale spíš ten článek napsala v tramvaji na mobilu, nadělala v něm spoustu překlepů a bez čtení ho uploadla k publikaci :D

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip