Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Stěhování je příležitost, jak ušetřit za plyn

Stěhování je příležitost, jak ušetřit za plyn

20.1.2020 - redakce Babinet.cz

Stěhování do nového domova vždy provází velké množství stresových situací a hora papírování. Bohužel když se těmto starostem budete snažit vyhnout, přinesou časem problémy mnohem větší. Mezi zdroje bolehlavu při stěhování rozhodně patří i přepis energií, zejména tedy elektřiny a plynu. Napadlo vás však, že máte možnost díky stěhování ušetřit?

Místo otravné administrativy se na zmíněné  aspekty stěhování dívejte jako na příležitost, jak co nejvíce zlepšit váš život. Proč například neušetřit tisíce korun přechodem k novému dodavateli? Přepis plynu z původního odběratele na nového je nutnou součástí změny bydliště. Bez něj by mohlo docházet k mnoha nepříjemným situacím od černého odebírání energie až k úplnému přerušení dodávky plynu. Celý proces probíhá ve dvou základních krocích, které je nejlepší povést zároveň – odhlášení původního odběratele a přihlášení nového majitele k odběru.

Přepis nejčastěji vyřizuje nový odběratel, a proto budete potřebovat od původního majitele plnou moc k vyřízení ukončení odběru. Spolu s ní by měl původní odběratel dodat žádost o ukončení smlouvy a společně musíte připravit předávací protokol. Na tomto dokumentu musí být jasně zapsány současné stavy plynoměru. Je tedy nutné provést samoodečet a pod výslednou hodnotu se musí podepsat jak nový, tak původní odběratel. Při vyřizování přepisu pak stačí, když bude přítomen pouze nový odběratel s plnou mocí od toho původního. Ne každému však musí vyhovovat ceny, které platil původní odběratel. Místo pouhého přepisu můžete odhlásit původní přípojku a najít si nového, výhodnějšího dodavatele.

Kde najít nového dodavatele a jak k němu přejít?

Změnu si pořádně rozmyslete a v první řadě se přesvědčte o tom, že jiní dodavatelé opravdu nabízejí lepší podmínky. Porovnání cen plynu dnes už není žádný náročný proces, jednoduše využijte některý z online porovnávačů. Jakmile zúžíte výsledky na několik kandidátů, začtěte se do jejich obchodních podmínek. Důležitá je zejména výpovědní lhůta, způsob ukončení smluvního vztahu a to, zda je zpoplatněna změna dodavatele. Ověřte si také jejich platný ceník pro daný rok, abyste věděli absolutně přesně, do čeho před podpisem smlouvy vstupujete.

Proces změny pak trvá 1 až několik měsíců, především na základě výpovědní lhůty předchozího dodavatele. Jakmile se přihlásíte k odběru od nového dodavatele a uběhne výpovědní lhůta, budete informováni o reálné změně dodavatele. Poté vám původní dodavatel také zašle finální vyúčtování, čímž se váš smluvní vztah zcela uzavře. Nezapomeňte posílat peníze na správný účet nového dodavatele, jinak vás bude čekat nemilé překvapení.

Pozor na sankce

Před zahájením procesu změny dodavatele si ujasněte, na jakou dobu je sepsána smlouva s původním dodavatelem. Tam, kde je sepsána na dobu určitou, mohou totiž někteří dodavatelé při předčasném ukončení vyžadovat vysoké sankce.  Důkladně si tedy zkontrolujte výpovědní lhůtu a nebojte se přímo zavolat na zákaznickou linku původního dodavatele pro její ověření. U smluv na neurčito bývá výpovědní lhůta většinou 3 měsíce.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Gigery
29.1.2020 15:34

Asi je, protože mně se stalo, že po mně majitel bytu chtěl, abych převzala energie po minulym nájemníkovi jenže táta mi doporučil, že ať si jí pěkně ukončí a já si vyberu firmu podle sebe a doporučil mi vhodnější firmu. Já sama bych nevěděla kam, ale on se mi podíval podle spotřeby tak nějak a platím u BE dokonce ještě míň než jsem platila v předchozím bytě. 

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip