Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Již ve starém Egyptě uměly ženy otestovat své těhotenství, a to pomocí semen pšenice a ječmene

Již ve starém Egyptě uměly ženy otestovat své těhotenství, a to pomocí semen pšenice a ječmene

14.1.2020 - redakce Babinet.cz

Patent na těhotenský test byl vydán v roce 1980 v Anglii. Je založen na imunitní reakci choriogonadotropinu (hCG). Tento hormon začíná být produkován zárodkem placenty v momentě oplodnění. Jakmile je oplodněné vajíčko implantováno do dělohy, produkce hCG prudce vzroste. Během pouhých čtyřiadvaceti hodin zdvojnásobí své množství. Hormon hCG se ukáže v krvi a o pár dní později i v moči ženy. Tohle a více museli vědět ve starém Egyptě. Nejstarší záznamy o těhotenských testech z moči se datují do 1350 před naším letopočtem. V té době testovaly egyptské ženy svůj těhotenský stav močením na semena pšenice a ječmene po dobu několika dnů. Podle tohoto testu v případě, že semena pšenice začala klíčit, žena mohla dítě očekávat, byla tedy pravděpodobně těhotná. Vyklíčení ječmene pak naznačovalo narození chlapce. Pokud pšenice ani ječmen nevyklíčily, žena těhotná nebyla.

I když to zní jako pohádka, v roce 1960 vědecká zkouška močení žen na pšenici a ječmene potvrdila v 70% pravdivost těchto testů. Ještě zajímavější však je, že při močení mužů na toto obilí nikdy k vyklíčení semen nedošlo. Test převzali Řekové, Římané a Arabové. Evropa si vzala slovo až v 17. století.

Moderní těhotenské testy fungují na základě posouzení přítomnosti nebo nepřítomnosti hCG hormonu v ženské krvi nebo moči. Buňky, které se tvoří v placentě (trofoblastické buňky), vytváří unikátní hormon hCG. Produkce hCG začíná v době, kdy se oplodněné vajíčko vnoří do sliznice dělohy ženy. Hladina hCG se začíná zvyšovat v prvních 7-10 dnech těhotenství. Vrcholek své tvorby má v 10 až 12 týdnu těhotenství, pak mezi 16-20 týdnem dochází k jeho snížení na nižší úroveň. To znamená, že těhotenství může být detekováno u ženy krátce po oplodnění, protože hormon hCG je přítomen jak v moči, tak i v krvi těhotné ženy. Krevní těhotenské testy jsou mnohem citlivější, než močové testy. Krevní testy sice ukáží možné těhotenství mnohem dříve, než ty z moči, ale měl by je ale provést lékař nebo zdravotnický personál. Dokáží však určit i např. mimoděložní těhotenství.

První orientační test si může udělat sama žena ze vzorku moče testem, který volně prodejný.

 

Zdroj textu: Innova Pharma

ilustracni foto: pixabay.com

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip