Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Adéla (35): Švagr mou sestru zcela izoloval. Její chování je nyní podivné

Adéla (35): Švagr mou sestru zcela izoloval. Její chování je nyní podivné

25.12.2019 - redakce Babinet.cz

Moje mladší sestra, kterou nadevše zbožňuju, si dobrovolně pokazila svůj mladý život. Vzala si po velmi krátké známosti muže, kterého naše rodina neměla ráda od začátku, protože naši Markétu dost měnil k obrazu svému. Byla vždycky milá, usměvavá, bezprostřední a veselá. Vedle něj se ale postupně měnila v zakřiknutou a bojácnou šedou myšku. Nakonec si ho skutečně vzala a všechno se jen zhoršilo.

O Markétu máme hlavně s mámou velké obavy. Telefon za ni většinou zvedá její manžel a vždy z nějakých záhadných důvodů prý sestra nemá čas. Když si chtěl promluvit náš táta s jejím mužem, také odmítnul. Koneckonců i svatba byla taková nemastná neslaná. Jen rychlý obřad, tichý oběd, kdy se nevěsta tváří tak, jako by ji jejího muže spíš někdo vnutil a pak rychlé rozloučení. Přitom bezpečně vím, že moje sestra vždycky toužila po princeznovských šatech a bujaré veselce. Vysvětlovali jsme si to tak, že třeba na velkou svatbu neměli peníze. A velmi divné bylo také to, že jsme na svatbě nepoznali nikoho z jeho rodiny. Sestra nám vysvětlovala, že její muž už prý dlouhá léta vůbec nikoho nemá.

Po svatbě je ale všechno ještě horší. Skoro Markétu nevídáme. Na rodinných sešlostech se ze slušnosti vždycky jen na chviličku objeví, s nikým skoro nepromluví, má takový mrtvý pohled a pak mizí. Už několikrát jsem si všimla, že ona se bez svého muže prakticky nehne. Vždycky ji drží za loket a kopíruje její kroky. Takto jsem je už několikrát potkala ve městě, nebo jsem je ve stejném obrazu viděla, když jsem ji byla navštívit. Což bylo ale skutečně jen párkrát. Když už se zadaří a se sestrou mám možnost mluvit třeba po sociální síti, zdá se mi, že je jen malý krůček od toho, aby se s něčím svěřila. Markétě je 29 let a její muž dobře vydělává. Ona coby překladatelka pracuje z domova. Její muž jí tak má pořád pod dohledem. Určitě ji něco trápí, něčeho, nebo někoho se bojí, ale nemůžu jí rozvázat jazyk. Zdá se mi, jako by ji její muž chtěl izolovat od naší rodiny, ale nechci si ani domýšlet, proč by měl takové záměry.

Adéla, 35 let

Pokud se chcete i Vy podělit se svým příběhem, napište nám do redakce na bara.klimova@babinet.cz.

Redakčně zpracovala Bára Klímová

ilustrační foto: pixabay.com

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

normální chlap
25.12.2019 21:19

Není pan švagr elektrikář? (jako že by profesní deformace)

Zuzazuza
26.12.2019 10:25

To co popisuje sestra paní Markéty, určitě nebude zdravý a spokojený vztah. Manželstvím přece nekončí do té doby udržované rodinné vazby. Změna jejího chování a celkově její osobnosti není sama o sobě, rodina ji zná celý její život, tedy podstatně déle než její muž a je zřejmé, že za tou změnou pravděpodobně její muž stojí. Pokud zvedá její zvonící mobil často, a není to proto, že je sestra zrovna ve vaně nebo na WC, na což se nedá vymlouvat do nekonečna, určitě to v pořádku není. Zavání to extrémní kontrolou. Chce mít přehled o všem, i o tom, kdo ji volá. Ať je to rodina nebo kdokoli. Už tady na tom je vidět, že narušuje a nerespektuje její soukromí. Že se sestra zdržuje jen krátce na rodinných sešlostech je další známka toho, že má nalinkovaný a přesně určený čas návratu domů. Časem budou tyhle věci gradovat a na rodinné setkání sestra nedorazí vůbec, nebudou tolerované jejím mužem. Vymluvi se na nemoc, práci nebo něco podobného. Na svatbě nebyla jeho rodina? To naznačuje, že tento člověk má daleko k rodinným vazbám a citům. Buď je to člověk, který vyrostl v dětském domově (a to byste nejspíš věděli), nebo taky může být svou vlastní rodinou zavržený z minulosti. Takto se choval často můj otec k mé matce. Mohu říct k tomu jediné. Jde o formu domácího násilí a tyranie. Nemusí být vidět, nemusí jít o modřiny. Jde o jeho absolutní moc nad jejím životem. Kontrola, diktování, netolerance jejích zájmu a potřeb, zákazy, ponižování, ultimáta atd. Jde o nátlakové jednání. Psychoteror. Často se k tomu přidávají i fyzické útoky, když žena má snahu zachovat si důstojnost a sebe samu. Tyran za to trestá, nesnese aby mu žena odporovala. Radím se pokusit sestru dostat z jeho vlivu, jinak to bude mít pro ni fatální následky, časem zkončí minimálně u psychiatra. Ale mějte na paměti, že ona sama musí chtít odejít od takového muže, což paradoxně týraným ženám nejde. Mají takový strach, že dlouho dlouho zůstávají na místě.

kolcava
26.12.2019 11:00

Adélo, to, co popisujete, ukazuje s jistotou na velkého (až extrémního) manipulátora v osobě vašeho švagra a s vysokou pravděpodobností na domácí násilí na vaší sestře. Váš popis ukazuje na mnoho pravděpodobných prvků psychického násilí (horší než fyzické je v tom, že se mnohem hůře prokazuje a také obvykle nese větší dopady na psychiku a osobnost týraného), možná je tam i fyzické násilí (neměla jste zatím možnost to zjistit). Vaše sestra je v obzvlášť špatné situaci tím, že pracuje z domova, a má tedy minimum mezilidského kontaktu - a žádný, který by její muž nemohl kontrolovat. (Můžeme úředpokládáat, že kontroluje i její elektronickou komunikaci.) Že ji získal a vzala si ho (za okolností velmi odlišných od jejích snů), není překvapivé. Manipulátoři i psychičtí tyranové bývají navenek okouzlující osobnosti. Mohu jen doporučit, udržujte s ní dál kontakty, aspoň po sociálních sítích (a asi tedy kontrolované jejím mužem), nepřerušujte je, jste její můstek ke světu, kdyby našla odvahu svou situaci řešit. Bez jejího chtění a odhodlání (vymanění se z područí a vlivu psychického tyrana je dlouhá a obtížná cesta) ale nic nepůjde. Dokud se ho bojí tak, že se sama neodhodlá, snadno popře všechna případná nařčení a následně jí manžel utne i sporadickou komunikaci s vámi. Jako už vícekrát dříve, doporučuji, abyste se případně (před tím, než něco podniknete) obrátila na Bílý kruh bezpečí, nebo jinou organizaci poskytující pomoc obětem domácího násilí, abyste situaci své sestry nezhoršila, ale pomohla jí, Mj. také na stránkách Policie ČR (pod odkazem Pomoc obětem domácího násilí) si můžete přehledně přečíst znaky domácího násilí včetně psychického teroru (policie tam uvádí NUTNÉ zákonné znaky, aby byla oprávněna zasáhnout; podle vašeho popisu je situace vaší sestry naplňuje už nyní) . V každém případě pozor, obraťte se na odborníky dříve, než něco podniknete, abyste sestře spíš neuškodila, a pamatujte na to, že nejdřív musí chtít ona sama. Hlavně s ní ale nepřerušujte kontakt, i když musíte předpokládat, že její muž vaše konverzace kontroluje. (Nejen že jí budete dál oporou, že případně má někoho venku ve světě, kdo se o ni stále zajímá, ale také to případně umožní zjistit a doložit, že i její komunikaci její manžel skutečně špehuje, vystavuje nezákonné kontrole).

submarine
26.12.2019 14:39

Je zvlastni ze si ho vzala , to ji musel asi drzet pistol u hlavy ne?

kolcava
26.12.2019 16:22

Ad submarine: nemusel. Manipulátoři jsou navenek nejvíce okouzlující lidé a pro ty nejbližší ještě více - ale jen do chvíle, kdy je mají úplně v hrsti. Příklady můžete znát i z veřejného života. Např. docela nedávno ten chap v Rychnově nad Kněžnou, který z těsné blízkosti zastřelil manželku v restauraci, protože po letech týrání jí i dětí v sobě našla odvahu od něho odejít a požádala o rozvod. A lidé široko daleko se divili: takový bezproblémový úspěšný muž, dříve regionální novinář, teď pracovník IT firmy, dokonce snad s ambicemi v politice. Manželka a tři děti chtěly ochranu poilicie už dříve, ale policie jim nepomohla.) Jinak řečeno, kvůli svatbě jí pistoli u hlavy držet nemusel, kvůli chuti k rozvodu jsou toho ale někteří schopni.

kalupinka
27.12.2019 01:10

Manipulace. Domácí násilí. Přesvědčit ji, aby šla od něj. Než ji poprvé uhodí, než ji úplně zdeptá, než se stane něco horšího. Umožnit jí, aby si o tom promluvila s někým, s kýmkoli z rodiny a následně ji vyexpedovat k odborníkovi. A to i za cenu hospitalizace pod smyšlenou záminkou! Než ji úplně odřízne. Čím déle tohle bude trvat, tím hůř se jí bude vracet do normálního života.

miky 55
30.12.2019 09:40

Kolegyně Vám tady už poradily,Adélo a myslím, že dobře. Píšete, že manžel slušně vydělává a sestra pracuje z domova. Manžel tedy chodí do práce,ne? Tak ji navštivte, až bude sama doma,aby si s Vámi mohla nerušeně promluvit.

pat
14.1.2020 14:05

Ano je to manipulace a domácí násilí. Tak jak zde všichni píší. Doporučuji k ní na návštěvu vzít vizitku nějaké nejbližší linky bezpečí, nebo poradny. A nechat jí to, ať se nad tím zamyslí. Určitě jí říci, že za ní budete všichni stát, nemusí se bát, že jí necháte padnout. Také je ale možné, že trpí depresí a má psychické problémy....Chce si to s ní opravdu promluvit.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip