Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Jak dětem vybrat dárek. Zkuste tipy odborníků

Jak dětem vybrat dárek. Zkuste tipy odborníků

29.11.2019 - redakce Babinet.cz

Výběr vánočních dárků je často pořádný oříšek. Co teprve když sháníte dáreček pro naše nejmenší, pro děti. Na štědrý večer by určitě nějaká ta hračička pod stromečkem neměla chybět. Často se po jeho uplynutí se stává, že hračička zůstane ležet někde v koutě bez povšimnutí. Jak tedy dobře vybírat? Dobře zvolená hračka dětem udělá radost, ale navíc je rozvíjí, pomáhá jim zvládat nové dovednosti a déle vydrží.

Dobře vybraná hračka není totiž jen na hraní, má také další přesah „Dítě se identifikuje s příběhem hračky, buduje si k ní hluboký vztah. Není to pro ně způsob, jak zabít čas,“ říká Jana Víchová, psycholožka na Klinice dětské hematologie a onkologie Motolské nemocnice.

Rodiče by si měli například uvědomovat, proč kupují právě toto, jaký to má smysl a jestli to dítě do budoucna bude nějak rozvíjet „Hračka má kromě potěšení v dítěti podporovat fantazii a kreativitu, spolu s dovednostmi, které jsou pro něj aktuální,“ vysvětlila odbornice, Kateřina Křížová z Agátina světu. Hračka by měla být variabilní a měla by ratolesti poskytovat právě přesah, rozvíjet jeho kreativitu, nebo učit jej něco nového.

Jak na nákupu hraček ušetřit? „Než neustále nahrazovat polámané hračky z nekvalitních plastů novými je lepší vybrat takovou, která něco vydrží. Navíc pokud se rozbije oblíbená hračka, je to pro dítě mnohdy pocit, jako by umřel domácí mazlíček nebo člen rodiny,“ popisuje Jana Víchová. Dnes se znovu ukazuje, že jsou nejlepší hračky ze dřeva, případně z plastu, jako třeba Lego, nebo kovové, kupříkladu oblíbený, generacemi ověřený a je přesahující Merkur.

V každém věku se navíc děti učí něco jiného:

  • Hračky pro nejmenší rozvíjejí jemnou motoriku.
  • Větší děti potřebují stavebnice.
  • Předškoláci už potřebují společenské hry, složitější stavebnice a třeba kuličkové a další dráhy.
  • Pozdější školní věk si žádá takovou zábavu, díky které se dá vyrábět a poznávat.
  • Starším dětem nekupujte hned mobily a tablety, zkuste těžší společenské hry.

Starší děti si o hračku řeknou, u menších je dobré naslouchat. Často je totiž vidět jak rodiče své děti nevnímají, jak vůbec netuší co vlastně chtějí, po čem touží! „Stačí si všímat, s čím si děti hrají ve školce či na návštěvě, případně si rodiče mohou půjčit hračky od kamarádů na vyzkoušení,“ vysvětlila Křížová a dodala: „Nejlepší je celoročně vnímat, co dítě zajímá a baví, pak je výběr mnohem snazší,“ dodává.

Je dobré mít na mysli, že koupí určité věci dítě očekává společné hraní. Nezklamte ho. „Pokud dítě dostane hračku nebo hru pro více hráčů, chce, aby se rodič zapojil také. Pokud to nedělá, je pak dítě zbytečně zklamané. Podobně nemá smysl pořizovat velkou autodráhu, když ji v malém bytě nebude mít kde postavit, nebo model letadla, když s ním pak nebude mít kde létat,“ doplnila Křížová.

 

Napsala Zuzana Zelenková

Ilustrační foto: Pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip