Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Superhrdinská manga? Ano! Přichází Moje hrdinská akademie – My Hero Academia

Superhrdinská manga? Ano! Přichází Moje hrdinská akademie – My Hero Academia

5.11.2019 - redakce Babinet.cz

Japonské komiksy alias mangy se u nás už stihly zabydlet, a i přes kulturní rozdíly a exotický způsob čtení „pozpátku“ oslovily české čtenáře. A není divu: mangy přináší fascinující světy, silné emoce, charismatické a komplikované hrdiny, vývoj postav a uzavřené příběhy. U nás navíc vychází to nejlepší, co se v japonském komiksu objevilo. Komiksová série, která k nám právě přichází, není výjimkou.

Série Moje hrdinská akademie je jedním z největších hitů současnosti, už několik let se drží v první trojici nejpopulárnějších mang Japonska. Sérii, která vyhrála nejen spoustu japonských cen, ale i americkou cenu Harvey Award a na festivalu v Angoulême (Francie) byla nominována jako nejlepší komiks pro mládež. Jen v Japonsku se jí prodalo přes dvacet čtyři milionů výtisků a dokonce už vzniklo několik odvozených sérií, třeba My Hero Academia Smash!! či My Hero Academia Vigilantes. Samozřejmě také existuje velmi úspěšný animovaný seriál a už brzy bude v kinech druhý celovečerní film.

V Japonsku je série tak populární, že její postavy posloužily k propagaci marvelovských Avengers: Infinity War! „Přitom je to docela atypická manga,“ říká Jiří Pavlovský z Nakladatelství CREW. „Vychází totiž z tématu, které je bytostně americké – a sice superhrdinů. Vážně, i když se v mangách nachází mnoho postav obdařenými nadlidskými schopnostmi, klasické superhrdinské náměty a kostýmy tu příliš nenajdete. V tomhle se Kóhei Horikoši pustil do odvážného experimentu. A vyšlo mu to na tisíc procent.“

V komiksu Moje hrdinská akademie se elegantně mísí američtí superhrdinové s japonským přístupem. Jsou to X-Meni křížení s Narutem. Ano, jsou tu epické boje, ale každá z postav do nich vstupuje obtěžkána vlastními problémy a obavami. Je tu mnohem větší důraz na postavy a na jejich vztahy. Také hrdinové nejsou dospělí, ale kluci a holky, kteří přicházejí na školu určenou pro budoucí superhrdiny (a bohužel občas i superpadouchy). Postavy začínají chápat, co to obnáší být hrdinou, a s postupujícími díly se vyvíjejí, mění, dospívají, někdy i odcházejí… a jejich schopnosti jsou často spíš problémem než vstupenkou ke slávě.

Hlavním hrdinou je Izuku Modorija, který miluje superhrdiny, shání o nich veškeré informace a vždycky mezi ně toužil patřit. Jenže to má jeden háček. Narodil se bez superschopností.

Náhoda (a jeho odvaha) mu ale přihrála možnost, jak to změnit. Nebude to jednoduché, každé použití nově získané schopnosti bude bolet… a navíc i tak bude patřit mezi ty nejslabší žáky Hrdinské akademie. Jenže Izuku to nevzdává. Má znalosti, víru a odhodlání zasvětit celý svůj život dosažení vytouženého cíle.

Mix velkolepých bojových scén, emocí a humoru – to je Moje hrdinská akademie! Nová manga série, která od 5. listopadu vychází čtyřikrát ročně u Nakladatelství CREW.

Více o japonských komiksech najdete na stránkách Nakladatelství CREW www.crew.cz a na FB stránce CREW MANGA.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip