Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak na nechtěné šneky v akváriu

Jak na nechtěné šneky v akváriu

14.10.2019 - redakce Babinet.cz

Šneci v akváriu jsou pěkní prevíti a zbavit se jich je pořádný oříšek. Co s nimi? Ono ideální by bylo žádné si tam nezavléct, jenže tomu se člověk prostě nevyhne. Šneci přijdou s květinou, s pískem, se vším, co si do akvárka koupíte. Problém je, že tyhle odolné formy, které třeba v písku vydrží i několik let, nepotřebují ke svému rozmnožování parťáka.

Stačí tedy, abyste si přinesli jednoho jediného a katastrofa je na světě. Šneci totiž moc řasy nezlikvidují a zároveň vyměšují, tudíž budou dělat spíše další nepořádek. Kromě toho nejsou vůbec hezcí a navíc požírají květiny, které si kupujeme do akvária za drahé peníze.

Kolonie je tady natotata

Přímo bleskuryhle jich v akvárku můžeme mít stovky, tisíce, celé kolonie nevzhledných šneků, kteří nám pijí krev. Jak se jich tedy zbavit?

Jednou z velmi zdlouhavých metod je odlovit všechny rybičky, vypustit vodu, vyndat písek a převařit jej, horko šneky i zárodky zabije. Zároveň musíme vyvařit také kameny a další komponenty, včetně filtru a vzduchování. Květiny se pak doporučuje vyhodit, protože šneci, nebo jejich vajíčka mohou být v nich.

Masožravý šnek i ryba

Tato metoda je fajn, přeci jen ale někde může jeden šnek zůstat, jeden jediný šnek a kolonie budou za chvíli zpátky. Navíc nám to zabere opravdu hodně času,.

V akvaristice by vám potom doporučili chemii. Chemie je určitě zajímavá možnost jak šneky zlikvidovat a nejspíše bude také stoprocentně účinná, na druhou stranu ale může ublížit nejen rybkám, ale i rostlinám a s tímto rizikem do toho jdeme.

Roztok hypermarganu

Dobrý možnosti jsou také šneci a ryby (například rájovci), které se nepříjemnými „parazity“ živí. Asi lepší variantou je masožravý šnek, protože ony rybičky mohou napadat i ostatní osazenstvo akvária.

Na případné čištění je pak dobrý roztok hypermarganu.

 

Napsala Zuzana Zelenková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip